křen, křenit

Text dotazu

Dobrý den, zajímala by mě ětymologie výrazu "křen, křenit" ve smyslu zaclánět někomu, být navíc. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobry den, etymologicke slovniky uvadi:

kren starocesky chřěn, křen teprve v nove dobe, vseslovanske, ... ital. crenno, franc. cran
kren (o cloveku): viz koren - clovek, ktery za jine plati, puvodne venkovsky clovek prisly do mesta za dobrodruzstvim, zkracene kren; vyznamova souvislost "koren-ker" je dana tim, ze ker i korani je obe "rozrost do sirky, korenit"

krenit se jihocesky: sklebit se, krivit oblicej (nejcasteji z bolesti, ale i z rozpaku, rozcileni, pred prudkym svetlem) vokrenelej nesvuj, trochu nemocny; patri snad k staroceskemu zkřěnúti ztuhnout atp. viz krepky

krepky, staroces. křěpký silny, hbity, obratny... K vyznamu patri dale staroces. zkřěnúti ztuhnout, strnout, krepenieť tuhnout
Zdroj: MACHEK, Vaclav. Etymologicky slovnik jazyka ceskeho. Praha: Lidove noviny, 1997.

Po poziti ostreho krenu  nekdy mene zvyklym vyhrknou slzy do oci (podobne jako u cibule),  clovek se zakreni.

Odbornejsi vysvetleni by vam nejspis podali pracovnici Jazykove poradny AV CR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna.