kout pikle

Text dotazu

Co dělal ve středověku člověk, když kul pikle?

Odpověď

Dobrý den, dle knihy "Zákulisí slov" existuje několik teorií o původu slova pikle.

Jedna teorie poukazuje na staročeské slovo piksa = tajnost. Další teorie hledá spojitost se slovem fígl, fígle = trik, úskok.

Nejčastěji vyslovovanou domněnkou je ovšem původ z názvu malé bodné zbraně, která šla snadno ukrýt, a byla tak vhodná k zákeřnému útoku. Slovo pikel, jak se zbraň nazývala, vzniklo pravděpodobně z latinského slova pungere = píchnout. Dodnes používají horolezci pikl, čakan s ostrým hrotem k zaseknutí do ledovce. Úsloví "kout pikle" by poté mohlo odkazovat na přípravu těchto zbraní. Zbraní, které byly určeny k zákeřnému útoku.

Dnešní význam úsloví "kout pikle" je: připravovat intriky, pletichy a nástrahy, se snahou daného člověka poškodit, zbavit se ho, spolčit se proti němu.

Zdroje informací:

NOVOTNÝ, Michal. Zákulisí slov. 1.vyd. Praha : Motto, 2003. ISBN 80-7246-162-1 (váz.)

ČERMÁK, František. Slovník české frazeologie a idiomatiky.1. vyd. Praha : Academia, 1994. ISBN 80-200-0503-X (váz.)