kostel sv. Antonína Paduánského

Text dotazu

Jaká je historie kostela sv.Antonina a okoli v Praze 7?

Odpověď

Dobrý den, novogotický kostel sv. Antonína Paduánského byl postaven v letech 1908-11 podle projektu Antonína Mikše. Základní kámen byl položen a posvěcen pražským arcibiskupem Lvem Skrbenským z Hříště 25.10.1908 a o tři roky později 25.10.1911 arcibiskup Skrbenský kostel vysvětil.

Další informace o historii kostela naleznete v níže uvedených publikacích a také na internetu:
* ŠKODA, Eduard. Pražské svatyně : kostely, kaple, synagogy, církevní sbory a modlitebny od úsvitu křesťanství  na práh 21. století. Praha :
Nakladatelství Libri, 2002. s. 173-174. ISBN 80-7277-098-5.
* BEDRNÍČEK, Pavel. Příběhy pražských svatyní. Praha : Volvox Globator, 2002. s.11-13. ISBN 80-7207-480-6.
* Praha 7 křížem krážem. Praha : Milpo, 2004.s. 22-23. ISBN 80-903481-1-4.
* http://www.volny.cz/sv.antonin/historie_farnosti.html
*
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svat%C3%A9ho_Anton%C3%ADna_z_Padovy_(Praha,_Hole%C5%A1ovice)

Doplňující otázka:
Dobrý den.Děkuji za info o kostelu sv.Antonína Paduánského. Takže tento kostel není původně\"sv.Klementina\"?

Odpověď:
Dobrý den,  kostel sv. Antonína na Strossmayerově náměstí a kostel sv. Klimenta v Kostelní ulici jsou dva odlišné kostely. Více informací o kostele sv. Klimenta naleznete v níže uvedených publikacích a na uvedených stránkách, část údajů z historie kostela citujeme.

Praha 7 křížem krážem. Praha : Milpo, 2004. s. 23. ISBN 80-903481-1-4.
Nejstarší dochovanou sakrální architekturou Prahy 7 je původně románský kostelík sv. Klimenta v Kostelní ulici. Ve 13. století se dočkal patrněgotické přestavby, ovšem v roce 1603 vyhořel. Poté byl péčí hraběte Valentina Martinice  v letech 1659-1677 znovu vybudován v raně barokním architektonickém stylu. Ještě před výstavbou kostela sv. Antonína byl v roce 1898 rozšířen. ...

BEDRNÍČEK, Pavel. Příběhy pražských svatyní. Praha : Volvox Globator, 2002.
s.153-154. ISBN 80-7207-480-6.
... Býval to románský kostelík osady Bubny a první písemná zmínka o něm je z roku 1234, kdy jej  vladyka Zdislav daroval zderazskému klášteru křižovníků Božího hrobu; nepochybně však stál daleko dříve.... při rychlém  růstu Holešovic se stal roku 1898 farním a při té příležitosti byl rozšířen  a znovu upraven. O dalších 16 let později, po vysvěcení Sv. Antonína na Strossmayerově náměstí, klesl kostel sv. Klimenta opět na filiální ....

ŠKODA, Eduard. Pražské svatyně : kostely, kaple, synagogy, církevní sbory a modlitebny od úsvitu křesťanství  na práh 21. století. Praha : Nakladatelství Libri, 2002. s. 209-210. ISBN 80-7277-098-5.

http://web.quick.cz/bohous.schnabl/Kostely/Popisy/Praha7_10.html
http://www.tenzor.cz/praha/letna/1000976.htm