kosmetika ve středověku

Text dotazu

dobrý den,
ráda bych se dozvěděla něco o kosmetice v 15. století. všude je to moc stručně. Nejvíc mě zajímá make-up, oční stíny, stěnky linky zkrášlovací krémy a podobně
předem děkuji za odpověď
prosím doporučte i knihu ve které bych mohla toto téma najít, případně i receptůry

Odpověď

Dobrý den,

moc se omlouváme se za opožděnou odpověď způsobenou  vyhledáváním infomací o recepturách v literatuře a na internetových zdrojích, dostupné informace Vám zasíláme.

kosmetika má počátky až v pravěku. Tenkrát se naši předci natírali tukem, používali barevné linky, rostlinné šťávy a výtažky. Spíš než zkrášlující efekt byl důvodem ochrana před chladem, vlhkem a hmyzem. Půvab se zrodil ve starobylém Egyptě, neboť staří Egypťané už byli mnohem dál v technikách zkrášlování těla. Používání kosmetiky zde totiž patřilo k základní péči o tělo. Pokožku těla si natírali vonnými oleji a velkou pozornost věnovali i nehtům na rukou a nohou. Líčidla na oči se tenkrát připravovala z drcených nerostů. Velice oblíbený byl také zelený prášek vyráběný z malachitu. Ten se nanášel na horní víčka a pod obočí, oči nakonec orámovala černá linka protažená do stran. Postupem času se začaly objevovat další nové kombinace líčení a kosmetických doplňků.

    V průběhu středověku se lidé příliš nelíčili, velký "kosmetický převrat" přišel ale v době prvních křížových výprav. Bojovníci, kteří při válečných výpravách do orientálních zemí nepadli, s sebou do Evropy přiváželi luxusní parfémy a exotické materiály sloužící k výrobě make-upu.Líčení se ve Evropě stalo módní záležitostí až v období renesance.

Středověk byl pro svět kosmetiky krokem zpět. V té době bylo vylepšování vzhledu považováno za ďáblovo dílo a make-up se tak přesunul pouze do nevěstinců a k dívkám se špatnou pověstí a lehkými mravy. Zvrat nastal až v době kdy se mezi šlechtu rozmohla alabastrově bílá pleť a co nejtmavší rty.

http://zeny.e15.cz/clanek/pro-krasu/kosmeticke-triky-z-propadliste-dejin

Ve středověku módní ideál vyžadoval "čistou", ničím nerušenou pleť, aby "hladké, rovné bylo čelo, jak z řezbářské by ruky spělo". Vysoké klenuté čelo nebylo dáno všem dámám od přírody. Dámy si proto vlasy kosmeticky upravovaly - vytrhávaly je tak, aby čelo zůstalo zcela hladké, nebo je zdobil pouze módní trojúhelníček vlasů. Také "alabastrově bílá pleť" dala práci. "S úzkostlivou péčí dbala o svůj zevnějšek (...) omývala se vodou smíšenou s otrubami a francouzským mýdlem. Natírala si pleť vinným olejem, používala červeného líčidla z brazilského dřeva, bílého z rozemleté nati bramboříků. Pečlivě uposlechla každý módní předpis." Lion Feuchtwanger: Ošklivá vévodkyně.

Každá žena však neměla takové společenské postavení, aby mohla používat velmi drahou "zahraniční" kosmetiku. Bílá pleť však byla znakem urozenosti, výsadou těch žen, které nemusely pracovat pod širým nebem a trávily většinu času ve stínu středověkých hradů a panských sídel. I ty ostatní se jim chtěly podobat. Vznikaly nejrůznější "zaručené" receptury na vybělení pleti i zesvětlení vlasů. Středověcí "mastičkáři" měli zlaté časy.

Zdroj:

http://mladazena.maminka.cz/scripts/detail.php%3Fid=348862

Dějiny kosmetiky v kostce naleznete na http://www.blogisekjitka.estranky.cz/clanky/dejiny-a-vyvoj-kosmetiky.html

http://www.hobbystranky.cz/zajimavosti/historie-liceni-od-lesnich-plodu-jedovateho-olova-po

Doporučená literatura z báze NKC Národní knihovny, http://www.nkp.cz:

[Č.záznamu: 001691610]

Tančící princezna : tance, recepty a líčení z Orientu / Ilona Asenová, Ivona Březinová ; [ilustroval Pavel Beneš]. -- 1. vyd.. -- Praha : Albatros, 2006. -- 129 s. : barev. il. ; 16 x 22 cm

[Č.záznamu: 001722515]

Intimní historie : od antiky po baroko / Vlastimil Vondruška. -- Vyd. 1.. -- Brno : MOBA, c2007. -- 238 s. : il., portréty ; 21 cm

doporučené odkazy:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kosmetika

http://www.vegetalismus.cz/clanky/etnobotanika-lecive-byliny/strucna-historie-bylinarske-mediciny-13-2210484357.htm