kopírovací služby

Text dotazu

dobrý den,
prosím o vysvětlení rozdílu mezi službou kopírovací a reprografickou, mně
pripadá význam stejný.....
děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

kopírování znamená výrobu přesného duplikátu ve stejném měřítku (kopie) nějaké předlohy pořizovaného strojem (xerox)na elektrografické rozmnožování tiskovin, listin, snímků, obrázků, plánů, apod.

Xerografie (řecky xeros=suchý, grafein=psát) je elektrostatický postup suchého tisku el. vodivou deskou nebo válcem, potaženým vrstvou polovodivého, fotoelektricky citlivého materiálu, nabitho na vysoké napětí, na jehož povrch se zobrazí kopírovaný obraz. Osvětlená místa se vlivem fotoelektrické vodivosti vrstvy vybíjejí podle intenzity osvětlení, takže vzniká latentní elektrostatický obraz. Popráší se barevným pryskyřičným práškem, který se uchytí na el. nabitých místech podle velikosti jejich náboje. Práškový obraz se přenese na potiskovanou plochu (např. papír) nabitou též elektřinou, na kterou se teplem (např. infračerveným ozářením) za působení rozpouštědla ustálí.

V xeroxovýh kopírkách probíhá tento proces automaticky, lze kopírovat až několik desítek kopií za minutu.

Reprografické služby jsou služby, kterými se pořizují uživatelům kopie či rozmnoženiny dokumentů, popř. jejich částí prostřednictvím reprografických technologií (fotografie, xerografie, mikrografie aj.).

Reprografie je souhrnné označení fotografických reprodukčních postupů, např. dokumentace (mikrodokumentace), kopírovacích postupů, ofsetového rozmnožování.

Zroje:

Universum: všeobecná encyklopedie. 5. díl, Ko-Ma, s. 109; 8 díl, R-So, s. 102; 10. díl, U-Ž, s. 456. Praha : Odeon, 2001. ISBN 80-207-1060-4.

Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) - http://sigma.nkp.cz/cze/ktd