kočky a psi

Text dotazu

Zajímalo by mě proč zrovna kočky a psi jsou
nejčastějšími domácími mazlíčky?

Odpověď

Dobrý den,

v Evropě a Severní Americe skutečně psi a kočky pravděpodobně patří mezi nejoblíbenější domácí zvířata. V USA a Velké Británii proběhlo několik výzkumů na toto téma, jejich výsledky ukázaly následující stav, vždy záleží samozřejmě na tom, za jakým účelem a která organizace příslušný výzkum provádí:

* V roce 2002 žilo v britských domácnostech přibližně 7,5 milionu koček a 6,1 milionu psů.

* Telefonický výzkum 2980 domácností provedený ve Velké Británii v roce 2007 ukázal, že 26% domácností má kočku a 31% psa.

* Podle telefonického průzkumu uvedlo v roce 2007 31,8% z dotázaných 1205 dospělých Američanů, že mají kočku.

* Průzkum uveřejněný v "U.S. Pet Ownership and Demographics Sourcebook" za rok 2007 ukazuje, že v 37,2% amerických domácností žije pes a v 32,4% kočka.

* Průkum "2009/2010 National Pet Owners Survey" zjistil, že 45,6% amerických domácností vlastní psa a 38,2% kočku.

I v Česku proběhl letos podobný průzkum, při kterém bylo osloveno 1030 respondentů ve věku 18 a více let. Výsledky ukázaly, že 75% z dotázaných lidí má psa a dvě pětiny dotázaných chovají kočku:

* http://hobby.idnes.cz/milion-psu-stejny-pocet-kocek-vetsina-lidi-v-cesku-ma-doma-zvire-pwr-/hobby-mazlicci.asp?c=A100905_141126_hobby-mazlicci_bma

Bohužel nedokáže určit, proč zrovna pes a kočka patří mezi naše nejčastější zvířecí společníky. Jedním z důvodů může být fakt, že se obě zvířata pohybují v blízkosti člověka již po tisíce let. Důležité také mohou být jejich vlastnosti a chování, které lidem vyhovují a přinášejí jim radost.

Psi byli lidem blízcí již od nepaměti, patří mezi nejstarší domestikovaná zvířata. V počátcích domestikace (15 000 - 14 000 před Kristem) se lidem podařilo "ochočit" kozu, psa, ovci a soba. U všech domácích zvířat nalezneme v jejich dospělosti jisté znaky, které běžně pozorujeme u mláďat (tzv.neotenie). Nejnápadněji se to projevuje právě u psů a koček, kteří mají tendenci chovat se i ve zralém věku jako poddajná a o jídlo žebrající mláďata. Pes je v podstatě vlče, které nikdy nevyroste a toto chování nám velmi často připadá roztomilé. Psi pro nás od nepaměti pracovali - hlídali ovce, naháněli dobytek a střežili domy. Psí práce má značný hospodářský význam i v dnešní době, ale jejich největším přínosem je schopnost navázat s člověkem opravdová přátelství. V psovi jsme vytvořili živočisný druh, který se od nás značně odlišuje, ale zároveň je na nás závislý, komunikuje s námi na osobní úrovni a očividně nás miluje. Existují důkazy o výrazně pozitivních fyziologických a psychologických účincích soužití se psem. Psi jako "vzory sociálních rolí" předvádějí dětem v praxi, jak chápeme obětavost, věrnost, odvahu, inteligenci a další společensky prospěšné hodnoty. Zodpovědná péče o domácí zvíře zas může vést k bezproblémovému rodičovství a společnost domácího mazlíčka má nepochybnou terapeutickou hodnotu. Pes se nachází vedle člověka v postavení, na jaké ostatní domestikovaní tvorové nemohou vůbec pomýšelet, třebaže se mezi lidmi už 4000 let vyskytují "milovníci koček" a na lidské emoce také působí někteří okrasní ptáci ("milováni" bývají i koně). Žádné jiné zvíře tak silně neovládlo srdce i mysl lidí jako právě pes.

Kočky domestikovali staří Egypťané přibližně 4 200 - 1 000 let před Kristem.

Důvody pro domestikaci divoké kočky mohly být jak ekonomické (kočky spolu s hady hubily myši stahující se do sýpek), tak sociální (vedle již zdomácnělé promyky kočka mohla být vhodným mazlíčkem). Krátce po své domestikaci se kočka stala i posvátným zvířetem Egypťanů, egyptská bohyně Bast byla kočka a zabití tohoto zvířete zde patřilo mezi hrdelní zločiny. V Evropě kočky byly nerozlučnými společnicemi čarodějnic a jejich podobu na sebe často bral ďábel. Lidé si kočku spojovali s kacířstvím, magií, orgiemi a různými nečistými praktikami. Kočka může kromě svých schopností likvidovat hlodavce nabídnout ještě svou mazlivost a společenskost a jako taková nám pomáhá vyrovnat se se stresem. Existuje několik víceméně nepodstatných domestikovaných savců, kteří nepřinášejí žádný užitek kromě zisku z prodeje zvířat samotných. Jako příklad je možné uvést křečka a jiné malé hlodavce, ale nejdůležitějším zdomácnělým savcem bez hospodářského významu je právě kočka.

použitá literatura:

* CARAS, Roger A. Zvířata, která změnila člověka : historie prolínání životů zvířat a lidí. Praha : Rybka, 1999. s. 33, 74-76, 87-88, 163, 165-166, 169. ISBN 80-86182-25-8.

* http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/1965499.stm

* http://www.usatoday.com/life/lifestyle/pets/2010-09-07-fivereasons07_ST_N.htm

* http://www.usatoday.com/yourlife/pets/cats/2010-11-02-whycats02_ST_N.htm?csp=34news

* http://ask.yahoo.com/20070504.html

* Number and ownership profiles of cats and dogs in the UK. Veterinary Record : Journal of the British Veterinary Association. 2010, roč. 166, č. 6, s. 163-168. Abstrakt je volně dostupný na http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20139379.

* http://www.dogmagazine.net/archives/4954/uk-domestic-dog-population-is-larger-than-originally-thought/

* CHU, Karyen ; ANDERSON, Wendy M. ; RIESER, Micha Y. Population characteristics and neuter status of cats living in households in the United States. Journal of the American Veterinary Medical Association. 2009, roč. 234, č. 8, s. 1023-1030. Abstrakt je volně dostupný na http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19366332 .

* http://www.americanpetproducts.org/press_industrytrends.asphttp://www.humanesociety.org/issues/pet_overpopulation/facts/pet_ownership_statistics.html