Kobylské jezero

Text dotazu

Prosím informace o zaniklém Kobylském jezeru

Odpověď

Dobrý den,

Kobylské jezero se v minulosti nacházelo u obce Kobylí, toto slané jezero se na Moravě zachovalo po ústupu Sarmatského moře a Vídeňské pánve. Zalévalo plochu asi 5km2 (údaje o jeho rozloze v literatuře se liší) a dosahovalo místy hloubky až 10 m. Vedle Kobylského jezera je často zmiňováno i blízké jezero Čejčské, které však také zaniklo. První písemná zmínka o Kobylské jezeře pochází z roku 1464, další objevují se i v následujích letech v tzv.

Knihách půhoných. Jezero bylo využíváno i k chovu ryb, k této proměně došlo už někdy před rokem 1505. V roce 1637 dal hrabě Zdeněk Žampach z Potštejna pro finanční problémy v domnění bohatého výlovu prokopat hráze Kobylského jezera. To bylo v té době pečlivě obhospodařováno a pomocí hrází rozděleno na jednotlivé rybníky. Koncem třicetileté války bylo jezero pusté a bez náležité péče. Deset let bylo používáno jako pastviště, vodou se opět naplnilo za mokrého léta 1650. K chovu ryb se začalo užívat již ke konci 17.století. Ještě v roce 1797 bylo pokládáno za největší na Moravě. V letech 1834-1834 byly rybníky v okolí Kobylí vypuštěny a přeměněny na pole pro pěstování cukrové řepy. Touto změnou bylo postiženo i Kobylské jezero, které bylo uváděno v té době jako vysychající. Odvodňovací práce na jezeře začaly na jaře 1835, jejich průběh řídil vrchní inženýr Sommer, jezero bylo odvodňováno pomocí odvodňovacího koryta - Svodnice - do Trkmanského potoka.

Regulační a odvodňovací práce na vysušení Kobylského jezera pokračovaly v roce 1836. Pavlovický správce rozdělil "Jezero" okolním dědinám zadarmo, aby si na něm upravovaly kusy polí, sázely a sely. Podle článku z časopisu "Dějiny a současnost" z roku 1968 se v posledních letech bývalé Kobylské jezero probudilo k nové aktivitě. V důsledku silné eroze půdy ze svahů nedalekého Ždánického lesa se zanesla odvodňovací strouha. Na celé ploše se objevila zamořená místa.

Kobylské jezero se objevovalo i na starých mapách, několik ukázek včetně dalších informací o jeho historii najdete na http://botany.cz/cs/kobylske-jezero/ nebo na

http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=9cee6592-a662-46bc-93

0f-395b988332e0. Historie Kobylí je v datech podrobně popsána na

http://www.kobyli.cz/index.php?akce=6&id=3, v textu najdete i mnoho zmínek

o Kobylském jezeře.

použité zdroje a další literatura věnovaná Kobylskému jezeru:

* HOSÁK, Ladislav. Vlastivěda moravská. II, Místopis Moravy. Díl I místopisu, Brněnský kraj. [Čís. 43], Hustopecký okres. V Brně : Nákladem Musejního spolku, 1924. s. 85-86.

* HAVLÍČEK, Pavel; ZEMAN, Antonín. Kvartérní poměry mezi Kobylím, Brumovicemi a Čejčí na jihovýchodní Moravě. Sborník geologických věd.

Antropozoikum. 1979, 12, s. 13-55.

* SVOBODA, Stanislav. Nové hnízdiště racků chechtavých na jižní Moravě.

[Kobylské jezero]. Zprávy Oblastního muzea jihovýchodní Moravy v Gottwaldově. 1962, s. 103-105.

* HUDEC, K. The bird synusia of the "Kobylské jezero" reed swamp (Souther

Moravia) during the breeding seasion. [Ptačí společenství mokřadu "K.j."

během hnízdění]. Zoologické listy. 1975, 24, s. 65-80.

* FRANC, Oldřich. Dějiny Kobylí : poznámky k dějinám obce od pravěku do roku 2000. Praha : [s.n.], 2004. 355 s. ISBN 80-239-4480-0.

* Kobylí, dědina- . [výběr a uspořádání Vít Damborský, Emil Kordiovský].

Znojmo : pro obec Kobylí vydalo nakl. FPO Znojmo, 2002. s. 37-40. ISBN

80-902863-7-2; 80-902863-8-0.

* HURT, Rudolf. Dějiny rybnikářství na Moravě a ve Slezsku. I. díl. [Ostrava

: Krajské nakladatelství, 1960]. s. 203.

* Obnova starého slaného jezera na Moravě. Dějiny a současnost : kulturně historická revue. 1968, roč. 10, č.2, s. 47.