Knihy Benoite Groultové

Text dotazu

Dobrý den,
jsem studentka ZČU v Plzni a ve své bakalářské práci se věnuji tématu knih feministky Benoite Groultové (autorka Korábů Lásky, knihy Budiž žena! apod.) Mám jednu otázku, která se její tvorby týká. Chtěla bych se zeptat, ve kterém oddíle knihovny se dříve dílo Benoite Groultové nacházelo a ve kterém se nachází nyní?
Byla bych velmi ráda, kdyby jste mi s problémem pomohli. Děkuji Vám předem za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Nevíme přesně, zda jsme správně pochopili Váš dotaz, ale předpokládáme, že máte zájem o uložení děl Benoite Groultové "na policích" v knihovně, tj. zda s na její tvorbu pohlíželo z hlediska řazení knih v minulosti jinak než dnes. Tuto otázku bohužel nelze v podstatě zodpovědět, neboť každá knihovna má svůj fond řazený jinak - větší knihovny mohou mít jednotlivé exempláře umístěny ve skladu a seřazeny dle signatur, menší knihovny mají nejčastěji knihy ve volném výběru na regále seřazeny podle příjmení autora, příp. dle oboru literatury (např. dětská literatura, fantasy, detektivky, romány, atd.) a následně  uvnitř této skupiny dle autora. V online dostupných katalozích jednotlivých knihoven není uvedeno řazení knih, pokud je má knihovna všechny volně na regále a uživatel si je rovnou může vybrat a půjčit. Z tohoto důvodu Vám tedy nemůžeme přesně zodpovědět Váš dotaz.

Národní knihovna ČR patří mezi ty instituce, které mají fond řazený dle signatury (sklad), MDT (volný výběr), u exempláře je také uvedený žánr; záznam díla např.:
* GROULT, Benoîte. Koráby lásky. Praha: Knižní klub, 1993. 186 s. ISBN 80-85634-07-4.
Dílčí knihovna: SKLAD KLEMENTINUM 3
Signatura: 54 H 186637
Forma, žánr: romány

V Městské knihovně v Orlové je kniha Koráby lásky řazena takto:
Dospělé oddělení, přírůstkové číslo: 81980 (kniha nebude pravděpodobně řazena dle přírůstkového čísla, ale dle příjmení autora).
Sklad, signatura: SK.
Pokud máte zájem, můžete tuto knihovnu kontaktovat pro bližší informace, knihovna je taktéž zapojena do služby Ptejte se knihovny: http://www.ptejteseknihovny.cz/zadani-dotazu?q=KAG502.

Dle Souborného katalogu ČR (http://aleph.nkp.cz/F/) se díla této autorky začaly v češtině vydávat až po roce 1989, díla z dřívějších dob (v originále) jsou většinou ve vlastnictví univerzitních knihoven, které mají exempláře uchované ve skaldu a seřazené dle signatur. Pokud jste Váš dotaz myslela jinak, neváhejte nás kontaktovat.