Kniha tanců

Text dotazu

chtěla bych se zeptat jestli nemáte knihu tanců pro
začátečníky.... předem děkuji za odpověd

Odpověď

Dobrý den,

publikace o tancích zaměřené přímo na začátečníky jsme v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc ) nalezli pouze dvě, jedná se o starší dokumenty:

* Správně snadně tančit pro začátečníky a pokročilé / [Napsal] Rudolf Trojan ; [Ilustrace provedl J.J. Kamenický]. Brno: nákladem vlastním, 1946 (Typos). 109-[II] s.; 8°

* Moderní tance: učebnice pro začátečníky: fox, tango, waltz, slow-fox / J. Libiger; kresby K. Kučera. Přerov: J. Libiger, 1940 (Obzor). 123 s.: il.; 15 cm.

Domníváme se, že by případně mohly být vhodné také následující příručky:

* KOS, Bohumil. Lidové a společenské tance. Praha: SPN, 1980 (SČT 17). 161 s.: noty; 4°.

* KOMORA, Juraj. Metodika nácviku latinskoamerických tancov. Bratislava: Osvetový ústav, 1987. 116 s.; 29 cm. (Záujmová umelecká činnosť).

* KONEČNÝ, Dušan. Minimum do tanečních. Praha: Olympia, 1996. 72 s: il.; 15 cm. ISBN 80-7033-409-6.

* společenské tance * příručky

* Národní společenské tance: materiál pro kroužky společenského tance, taneční hodiny, zábavy a plesy: [sborník] / sest. kolektiv pracovníků a spolupracovníků Ústředního domu lidové tvořivosti; úvod [naps.] vedoucí kol. Liběna Hrkalová; hud. spolupracoval Rudolf Myška; kresby a půdorysné obr.

Zora Doleželová; schemata tanečních figur: Cyril Zálešák. Praha: Orbis, 1955 (Knihtisk 01). -- 165, [ii] s.: il., noty; 24 cm.

Resumé: Příručka k nácviku je rozdělena do čtyř oddílů. První probírá základní společenské tance (polka, valčík, kvapík), druhý nově zpracované národní společenské tance (obkročák, sousedská, šotyška, čardáš), třetítance vhodné k předtančení (polonéza, mazurka, lidová čtverylka-šaroš), čtvrtý krajové společenské tance (kolečko, ruská polka, zatáčaný, kola). Jedna kapitola je věnována volbě vhodného obleku k tanci. Připojeny jsou odkazyna odbornou literaturu a seznam tištěných hudebních skladeb, vhodných k doprovodu jednotlivých tanců.

* Tance lidové české - příručky k nácviku * Tance společenské české - příručky k nácviku

* REDGRAVE, Colette. Naučte se tančit: společenské tance krok za krokem. [Praha]: Slovart, 2008. 96 s.: barev. il.; 28 cm. ISBN 978-80-7391-196-6.

* Popisy společenských tanců pro základní a pokračovací kursy / Autor: [kol.]. Praha: Ústř. dům lid. tvořivosti, 1959. [8], 123, [2] s.; příč. 8°. (Metodické a repertoárové listy pro společenský tanec a lidovou zábavu; Čís. 8).

* CHRASTIL, Josef; MAJOROVÁ, Milena. Smím prosit? : základy společenských tanců. Praha: MF, 1958 (Mír 22). 126, [4] s. ; příč. 8°. (Dobrý vítr ; Sv. 4)

Resumé: Kromě krátkého přehledu vývoje tance a správného společenského chování popisuje knížka základní figury standardních (valčík, polka, waltz, slowfox, quickstep), latinských (tango, rumba, samba, passo doble) a nejnovějších tanců.

Informace o možnostech výpůjčky v NK ČR jsou v elektronickém katalogu u každého dokumentu uvedeny pod ikonou Exempláře, registrovaní uživatelé knihovny mohou prostřednictvím katalogu zadat také online požadavek na výpůjčku. U některých starších dokumentů mohou být k dispozici pouze informace o exemplářích v Národním konzervačním fondu (NKF), který se běžně nezpřístupňuje, exempláře s možností prezenční výpůjčky do studovny je třeba dohledat v naskenovaných lístkových katalozích (https://retris.nkp.cz/).