Kniha Babička

Text dotazu

Dobrý den.
chtěl bych se zeptat. Našel jsem knihu Babička, a bylo tam napsáno Dotisk 2. vydání a rok vydání 1957, nevím jestli to je pravé nebo ne, a popřípadě jakou má cenu.

Odpověď

Dobrý den,

kniha Babička vyšla v roce 1957 jako 2. vydání, ale v nakladatelství Naše vojsko, mohl vyjít i dotisk k tomuto vydání. Ve skutečnosti se ale v roce 1957 jednalo o 295. vydání. Některá nakladatelství uváděla číslo vydání knihy, ale ne v celkovém kontextu s vydáním téhož díla v jiných nakladatelstvích a potom vznikaly nesrovnalosti.

Čerpáno z: LAISKE, Miroslav. Bibliografie Boženy Němcové. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1962.

Pokud by Vás zajímalo, vybíráme z odpovědí na dotaz Babička , které jsou uloženy v archivu (uložišti) Ptejte se knihovny na www.nkp.cz:

Tedy: Babička vyšla ve více než 300 vydáních. První z nich je z r. 1855, třetí podle bibliografie Boženy Němcové z r. 1869. Potíž je také s pořadím vydání, protože nakladatelé je někdy neuváděli přesně.

O tom, jak vypadala starší vydání Babičky, si můžete udělat obrázek podle vydání z r. 1870 v Sebraných spisech B. Němcové (celkem 7. vydání). Dostupné je volně na internetu zde: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/9770592.

Další odkazy, např.:

http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/babicka-bozeny-nemcove/?searchterm=babička

http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2010/bozena-nemcova-babicka/?searchterm=babička

Co se týká ceny vydání, které máte, doporučujeme navštívit nějaký antikvariát, kde Vám Vaše otázky zodpoví; knihovna odhady cen knih nedělá.