Kdo rychle dává, dvakrát dává

Text dotazu

co znamená? KDO RYCHLE DÁVÁ, DVAKRÁT DÁVÁ

Odpověď

Dobrý den,
domníváme se, že přísloví lze vysvětlit takto:  rychlá pomoc, první pomoc, pomoc bez dlouhého přemýšlení, spontánní pomoc,...je nejúčinnější.

QUI CITO DAT, BIS DAT; MALE DAT, QUI MUNERA TARDAT (Walther 23 941a) Kdo rychle dává, dvakrát dává; špatně dává, kdo otálí s darem Častěji se používá první poloviny rčení, i v podobě Bis dat, qui cito (celeriter) dat.

Kdo rychle dává, dává dvakrát, neboť kdyby chvíli přemýšlel, možná že by dal polovic.

Použité zdroje

Čerpáno z:
* https://sites.google.com/site/latinalexikon/q

*Hlavní název: Zrnka moudrosti od Františka Vymazala
Vydání: 2. rozšíř. a dopl. vyd.
Autor: Vymazal, František, 1841-1917
Místo vydání: Brno
Nakladatel/Vydavatel: Sdružení Facultas moraviensis straecorum Vydáno : 1993 Klíčová slova: přísloví Str. 50

* Seneca ml.: Dvakrát dává, kdo rychle dává Hlavní název: Moudrá moudra
Podnázev: [3855 citátů s chytrým rejstříkem]
Vydání: 1. vyd.
Ptáček, Michal, 1956-
Ilustrátor: Barták, Miroslav, 1938-
Místo vydání: Praha
Nakladatel/Vydavatel: Albatros
Vydáno : 2002
Str. 21