Hotelu Passage v Praze

Text dotazu

Dobrý den, dá se zjistit kdo byl majitelem hotelu Passage (předchůdce hotelu Ambasador) v Praze na Václavském náměstí č.p. 840 v roce 1923?

Odpověď

Dobrý den,

na úvod stručně k historii hotelu Ambassador. :

Pozdně barokní dům z roku 1780 U zlatého beránka (č. p. 840/5) byl zbořen v roce 1911. Na místě původního domu byl v letech 1912-1913 vystavěn obchodní dům podle projektu Františka Setra. V budově se nacházela také pasáž s kavárnou a kinosálem v 1. a 2. podlaží a divadelním sálem ve dvorním traktu. V další etapě (do r. 1919) přistavěn palác Passage, tvořící křídlo do dvora. Ten byl ve 30. letech propojen se sousedním hotelem Zlatá husa (č. p. 839/7) - (pravděpodobně 1924) a po provozním propojení obou domů vznikl oblíbený secesní hotel Hotel Ambassador.

Pokud tedy hledáte majitele předchůdce hotelu Ambassador v roce 1923, bude se pravděpodobně jednat o palác Passage.

Co se týče vlastnictví hotelu, současného vlastníka jakékoli nemovitosti dohledáte jednoduše na webu Státní správy zeměměřičství a katastru, prostřednictvím aplikace Nahlížení do katastru nemovitosti: http://nahlizenidokn.cuzk.cz/VyberBudovu.aspx?typ=Stavba.

Pomocí tohoto vyhledávání jsme zjistili, že momentálními vlastníky hotelu Ambassador jsou manželé Dvořákovi.

Předchozí vlastník nemovitosti, už tak jednoduše prostřednictvím internetu dohledatelný není. Informace o vlastnících před rokem 1927 budou pravděpodobně uvedeny ve Stabilním katastru, který navázal na Tereziánsko-Josefínský katastr a byl nahrazen Pozemkovým katastrem.

Tyto dokumenty nemá ve svém fondu Národní knihovna, nýbrž Státní správa zeměměřičství a katastru. Kontaktovali jsme Katastrální úřad pro hlavní město Praha a ten nám potvrdil, že k dohledání majitele tehdejšího hotelu je nutno navštívit právě tuto instituci, konkrétně Oddělení pozemkových knih, kde Vám v úředních hodinách vlastníka dohledají.

http://www.cuzk.cz/Urady/Katastralni-urady/Katastralni-urady/Katastralni-urad-pro-hlavni-mesto-Prahu/Katastralni-urad-pro-hlavni-mesto-Prahu.aspx

Při pátrání jsme prověřovali mimo jiné Seznam hotelů v Československé republice z roku 1948, kde je evidován hotel Zlatá husa - Metropol, který územně odpovídá právě nynějšímu hotelu a jako majitelka je uvedena Mary Valešová. Nutno dodat, že plný název hotelu je i dnes Ambassador – Zlatá husa. Toto sice není odpovědí na Váš dotaz, nicméně by se Vám tato informace mohla hodit.

Použité zdroje

RYBÁR, Ctibor. Ulice a domy města Prahy. 1. vyd. Praha: Victoria Publishing, 1995. 285 s. ISBN 80-85865-29-7.

ŠTECH, V. V., VOJTÍŠEK, Václav a WIRTH, Zdeněk. Zmizelá Praha. 1., Staré a Nové Město s Podskalím. Vyd. 3., V Pasece 1. Praha: Paseka, 2002. 181 s. ISBN 80-7185-497-2.

Seznam hotelů v Československé republice. Svazek první, Země Česká a Moravskoslezská. 1. vyd. V Praze: Hospodářská skupina hostinských živností Ústředního svazu pro cizinecký ruch-odborná skupina hotelová, [1948]. 140 s.

Vilímkův průvodce po Praze a po výstavě. V Praze: Jos. R. Vilímek, 1891. [226] s., [37] s. obr. příl., [10] l. obr. příl.

AUGUSTA, Pavel a EDERER, Antonín. Praha 1 křížem krážem. Vyd. 1. Praha: Milpo media, 2013. 223 s. Knihy o Praze; sv. 55. ISBN 978-80-87040-26-3.

http://www.cuzk.cz/[…]/Historie-pozemkovych-evidenci.aspx.

BEČKOVÁ, Kateřina. Václavské náměstí v běhu staletí: [1830-1930. 1. vyd. Praha: Schola ludus pragensia, 1993. [47] s. Procházky starou Prahou; sv. 2. ISBN 80-900668-1-X.

Hotely velké Prahy = hotels in Prag = hotels in Prague = les hôtels de Prague. V Praze: Českosl. ústředí cizineckého ruchu, propagační oddělení, 1934. 46 s.

http://zpravy.aktualne.cz/e[…]t=A&utm_term=position-0

http://archivnimapy.cuzk.cz/