jméno pro dítě

Text dotazu

Dobrý den, je v ČR možné dát chlapečkovi jméno
Tristan? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobry den,

volba a zapis jmen se v CR ridi zakonem c. 301/2000 Sb. ve zneni pozdejsich predpisu. Zde je v paragrafu 62 uvedeno, ze do matricni knihy nelze zapsat jmena zkomolena, zdrobnela a domacka ... Vzniknou-li pochybnosti o spravne pravopisne podobe jmena, je obcan povinen predlozit doklad vydaný znalcem.

Plny text zakona naleznete napr. na Portalu verejne spravy CR (https://pruvodce.gov.cz/narozeni/vyber-jmena-a-rodny-list). Z jazykoveho hlediska se zapisuji do matriky zakladni, spisovne podoby pravopisne dolozenych, existujicich jmen. Jmeno tudiz musi existovat jako jmeno, jako jmeno se nezapisuji jmena obecna, tzv. neosobni (napr. oznaceni dnu), nazvy veci ani jmena zemepisna. V knize "Jak jse bude vase dite jmenovat?" naleznete mimo jine i rejstrik zakladnich podob ceskych i cizojazycnych muzskych jmen, ktere splnuji podminky zakona o matrikach pro zapis jmen do matriky CR a pro jejichz zapis jiz neni potreba zadne dalsi jazykove overovani. V tomto rejstriku je uvedeno i jmeno Tristan, domnivame se tedy, ze je mozne toto jmeno bez problemu pouzit. Pokud byste si chtela tuto informaci jeste dale overit, doporucovali bychom Vam kontaktovat prislusnou matriku

pouzita literatura:

* KNAPPOVA, Miroslava. Jak se bude vase dite jmenovat? Praha: Academia, 2010. 783 s. ISBN 978-80-200-1888-5.