Jméno Alex

Text dotazu

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda jde v ČR dát dívčí jméno Alex?

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Alex je zkrácená podoba jména Alexie, či Alexia a pojmenovat jedince tímto jménem v ČR přípustné je. Miloslava Knappová ve své knize Jak se bude Vaše dítě jmenovat?, uvádí:

„Z platných obecných předpisů vyplývá, že v České republice je možné zvolit pro matriční zápis jakékoliv existující jméno (jména), a to v jeho základní, spisovné, pravopisně ověřené podobě. Týká se to nejen jmen českých nebo u nás zdomácnělých a běžně užívaných, ale i jmen méně obvyklých a cizojazyčných. Neexistují jména ´povolená´ a ´nepovolená´, ale pouze jazykově ověřená, splňující v souladu se zákonem jazykové podmínky pro zápis do matriky ČR."

Pod heslem ALEXIE, ALEXIA se v knize píše: „osamostatněnou zkráceninou je ALEX, resp. ALEXA, j. řeckého původu, žen. podoba k Alexej, Alex, tj. „záštita, pomoc“. – Dom. Podoby: Ala, Lexa, Alexka, Lexička aj.“ … „jmeniny: 3. května (Alexej).“ Autorka knihy Miloslava Knappová je soudní znalkyně a jména uvedená v knize jsou matrikáři a matrikářkami automaticky považovaná za přijatelná – jsou ověřená.

Dle ověřitelných statistik nositelek jména Alex v ČR 2722 a nejhustější je výskyt tohoto jména v okrese Ostrava. (http://www.kdejsme.cz/jmeno/Alex/hustota/)

Nutno zmínit, že jméno Alex lze považovat i za odvozené od jména Alexandra (ochránkyně mužů), nicméně Knappová uvádí Alex jako zkráceninu právě jména Alexie. Alexandra slaví svátek 21. dubna.

Použité zdroje

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat?. 5., aktualizované a podstatně rozšířené vydání. Praha: Academia, 2010. ISBN 978-80-200-1888-5.

* BAUEROVÁ, Anna. Tisíc jmen v kalendáři. 1. vyd. Praha: Šulc a spol., 1992. ISBN 80-901204-3-1.

* RAMEŠ, Václav. Po kom se jmenujeme? : encyklopedie křestních jmen. 3. vyd.

http://libri.cz/databaze/jmena/den.php?m=5&d=3