jezuité, tiskárny

Text dotazu

Dobry den, chcela by som sa opytat, ci su bibliograficky registrovane knihkupecko- vydavatelske katalogy jezuitskych tlaciarni z uzemia CR. U nas (na Slovensku) vychadzali pod nazvom Catalogus librorum, qui in Academia....Societatis Jesu typographia Anno...reperiuntur a su zname len z 18. storocia.

Odpověď

Dobrý den,

nejstarší zpráva o nakladatelské a knihkupecké nabídce jezuitské tiskárny v Praze u sv. Klimenta se vztahuje k r. 1678, o jejím dochování však není doložena žádná zmínka.
Nejstarší dochovaná nakladatelská a knihkupecká nabídka téže tiskárny je cca z r. 1700 – jednolist s titulem „Poznamenání českých kněh, které se vynacházejí v Impressí akademické koleje T. J. v Praze blíž Mostu, Praha 1700 (?)“
Jednolist je zatím znám v jediném exempláři, uloženém v knihovně Národního muzea (sign. 26 C 19)

V NK ČR je dochován tisk podobné nabídky až z r. 1775, tedy až po zrušení řádu

VIZ o tom podrobněji + citace veškeré další literatury :

VOIT, Petr: Encyklopedie knihy. Starší knihtisk a příbuzné obory mezi polovinou 15. a počátkem 19. století. Praha, Libri 2006, s. 617- 618 (heslo „Nakladatelská a knihkupecká nabídka“), s. 898 - 902 (heslo „tiskárna jezuitská (Praha)“)

KNIHOPIS českých a slovenských tisků, č. 14242-14247

(Na základě uvedených pramenů zpracovalo Oddělení rukopisů a starých tisků NK ČR).