Jazyk s nejvíce pády

Text dotazu

Hezký den,
zajímalo by mě, který ze světových jazyků má nejvíce pádových otázek.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

v literatuře je těžké najít jednoznačnou odpověď na tuto otázku, což částečně vyplývá i z toho, že existují různá kriteria pro posuzování pádových systémů (a proto se často pro jednotlivé jazyky uvádí odlišné počty pádů). Obecně platí, že nejvíc pádů mají jazyky nachsko-dagestánské jazykové rodiny. Rozsáhlý systém pádů těchto jazyků je dán velkým množstvím zvláštních pádů vyjadřujících prostorové vztahy. Dle Atlasu jazyků (Comrie, B. - Matthews, S. - Polinsky, M.: Atlas jazyků : vznik a vývoj jazyků napříč celým světem. Praha: Metafora, 2007) dlouho byla za jazyk s nejvíce pády považovaná tabasaránština (používaná Tabasarany v jižním Dagestánu a severním Ázerbájdžánu) s více než čtyřiceti pády. Kolem čtyřiceti pádů má také lakština (používaná Laky, je jedním z šesti literárních jazyků Dagestánu). Dalším dagestánským jazykem s rozsáhlým pádovým systémem je jazyk tsez (známý také jako dido), který má (podle různých hodnocení) 64-152 pády.

Existují i umělé jazyky s hodně vyvinutou pádovou morfologií. Příkladem takového jazyka může být logický jazyk ithkuil, vymyšlený Johnem Quijadou,
(81 pádů) nebo jeho zrevidovaná verze ilaksh (96 pádů).

Zdroje:

Comrie, B. - Matthews, S. - Polinsky, M.: Atlas jazyků : vznik a vývoj jazyků napříč celým světem. Praha: Metafora, 2007.

Krupa, V. - Genzor, J. - Drozdík, L.: Jazyky světa. Bratislava: Obzor, 1983.

http://en.wikipedia.org/wiki/Grammatical_case

http://en.wikipedia.org/wiki/Tsez_language