Jan Kříženecký, reklamograf

Text dotazu

Chtěl bych vědět něco o Janu Kříženeckém jako prvním reklamním filmovém tvůrci - a o reklamografu.

Odpověď

Dobrý den,

výstavní reklamograf zřídil, dle knihy "Český kinematograf Jana Kříženeckého", Jan Kříženecký s M. Kockem na Jubilejní výstavě obchodní a živnostenské komory v Praze roku 1908. Jednalo se o dřevěnou konstrukci, na které bylo upevněno plátno s malou dřevěnou projekční kabinou, zevnitř vyplechovanou.
Umístěn byl zpočátku v hlavní aleji pavilónů měst, později byl přesunut na prostranství u japonské čajovny a koncertní síně. Provoz reklamografu byl zahájen 27. června. Promítání se konala pod širým nebem kolem deváté hodiny večer a vstup na promítání byl bezplatný. (Výroba reklamních filmů byla zpoplatněna).
Nejednalo se o první reklamograf v Praze. Již dříve (v roce 1904) provozoval podobný podnik Viktor Ponrepo, který využil pro promítání reklamních diapozitivů dům c.a.k. stavebního rady Vratislava Pasovského na Perštýně.
Kříženeckého inovace spočívala v tom, že nepromítal pouze diapozitivy, ale "kinematografické živé obrazy".  Tudíž "kromě toho možno též kinematograficky předvésti postup výroby inserovaného předmětu, nebo život v krámech a obchodech toho kterého obchodníka. Jak již řečeno, budou se střídati tyto reklamy s obrázky ze života velkých míst, vážnými i komickými"
(Jan Kříženecký - Světelná reklama a kinematografická představení. Výstava 1908, 11.dubna, č.5, str. 7). Reklamní filmy měly být doprovázeny mluveným slovem a hudbou (zda tomu tak opravdu bylo, nevíme - neexistují písemné zprávy).

Více se dočtete v knize: ŠTÁBLA, Zdeněk. Český kinematograf Jana Kříženeckého. 1. vyd. Praha: Čs. filmový ústav, 1973. 259, [1] s.