Jan Kollár

Text dotazu

Ráda bych se zeptala, zda Jan Kollár, jako
spisovatel slovenkého původu, napsal některá díla také slovensky a případně
která.

Odpověď

Dobrý den,
Jan Kollár (1793-1852), i když se narodil na Slovensku, patří do období českého národního obrození. Jan Kolár odmítl Štúrovo uzákonění spisovné slovenštiny a vystoupil proti ní v polemické publikaci Hlasové o potřebě jednotného spisovného jazyka pro Čechy, Moravany a Slováky (1846). Tento odmítavý postoj pramenil z jeho koncepce jednotného slovanského národa, v rámci kterého tvoří Češi a Slováci jednu větvi se společným českým jazykem, ve kterém sám psal. Tedy ve slovenštině žádné dílo nenapsal. Spisovný slovenský jazyk se začal vytvářet od konce 18. století, až v této době vznikla první společensky platná kodifikovaná forma slovenštiny. Více o vývoji slovenského jazyka si můžete přečíst zde:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Dejiny_sloven%C4%8Diny.

Použité zdroje:

*Krajčovič, Rudolf,. Pôvod a vývin slovenského jazyka : vysokoškolská príručky pre poslucháčov filozofických a pedagogických fakult vysokých škol.
1. vyd. Bratislava : Slov. pedagog. nakl., 1981. 235 s.

*Kraus, Cyril. Legenda o veľkom Slovanovi : život a dielo Jána Kollára v dokumentech. 1. vyd. Martin : Osveta, 1974.

*Panoráma slovenskej literatúry. 1, Literárne dejiny od stredoveku po koniec romantizmu. 1. vyd. Bratislava : Slovenské pedagogické nakladatel'stvo, c2004. 169 s ISBN 80-10-00316-6.

*Šmatlák, Stanislav. Dejiny slovenskej literatúry od stredoveku po súčasnost. 1. vyd. Bratislava : Tatran, 1988. 623 s.

Internetové zdroje:

*http://cs.wikipedia.org/wiki/J%C3%A1n_Koll%C3%A1r
*http://sk.wikipedia.org/wiki/Slovensk%C3%A9_n%C3%A1rodn%C3%A9_obrodenie