jaký je význam slova 'úcestí'?

Text dotazu

Co znamená 'úcestí'?

Na vysvětlenou k mému dotazu: To slovo jsem si původně vymyslel (resp. myslel, že vymyslel), posléze hledal na síti, zda to slovo existuje a jak se užívá, ted' ale z toho nálezu nejsem moudrý. Jediný odkaz, který jsem nalezl, je k čítankovému textu 'Děvče z Tater' od Vítězslava Hálka: "To byl jak koutek schválně uschovaný. / Však znali jej též ptáci peřestí, / jej laňky znaly v ranním úcestí, / a Katušce byl nad vše milovaný." Přiznám, že 'rannímu úcestí' prostě nerozumím.

Odpověď

Dobrý den,

Váš dotaz je pro nás taky trošku oříškem. Doporučujeme odborníky na jazyk český a literaturu v Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/  nebo Ústavu pro českou literaturu AV ČR http://www.ucl.cas.cz/cs/ . Spíš to ale vypadá, že V. Hálek si slovo - termín vymyslel, využil též neobvyklé slovo cestí, viz níže. Dušan Jeřábek, který knihu Básně k vydání připravil, v ediční poznámce uvádí, že „zůstaly nedotčeny ještě některé odchylky od dnešní normy pravopisné, popř. tvaroslovné… a dále některé tvary lidové, pro Hálkovu mluvu zvlášť příznačné… a celkem nečetné archaismy, ustrnulé spojení apod…“

*Cestí, střední rod = cesta (Heyduk) (* -  znamená slovo nářeční, vulgární, z hantýrky atd. nebo spisovné zastaralé, řídké, ojedinělé); cestiti = cestovati, cestka = zdrobnělina k cesta

Zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.

Našli jsme v jednom vydání Hálkových básní vysvětlivku např. slova peřestý - opeřený, pestrý. Bohužel úcestí vysvětleno není. (Domníváme se, že by to mohlo  ale znamenat, že to místo znaly i laňky, které jdou na ranní pastvu úcestím - od cestí - cesta, cestiti - cestovati, viz výše.)

(Vysvětlivka v knize HÁLEK, Vítězslav. Básně. Praha: Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1960.)