Jaké jsou české vánoční tradice?

Text dotazu

Mala by som záujem o prehľad najtypickejších českých vianočných tradícií, zvykov,...

Odpověď

Dobrý den,

k českým Vánocům se váže celá řada tradičních zvyků. Ve stručnosti průběh nejslavnostnějšího dne Vánoc, 24. prosince, popisuje následující text:

 „Vyvrcholením vánočního období je 24. prosinec, tedy Štědrý den. V mnoha domovech začíná poslechem koled a zdobením stromečku. Oběd je na Štědrý den velmi skromný a liší se podle zvyků v jednotlivých krajích – někde se jí vánočka, jinde kuba nebo hubník. Kdo chce ale večer vidět zlaté prasátko, měl by se celý den postit. I štědrovečerní tabule se různí, nejčastěji se však podává rybí polévka, smažený kapr a bramborový salát.

 Podle tradice se ke štědrovečernímu stolu usedá s první vycházející hvězdou. Pod talíře všech stolujících se dává šupina z ryby, která symbolizuje peníze a hojnost. V průběhu večeře se nikdo nesmí zvednout od stolu, aby se příští Vánoce rodina zase sešla pohromadě. Někde se na Štědrý den dodržují i další staré zvyky, například lití olova nebo krájení jablek.“ (http://www.czech.cz/cz/101698-kouzelne-ceske-vanoce )

Po večeři se celá rodina sejde u stromečku a rozdávají se dárky, které v české tradici nosí Ježíšek. Některé rodiny zakončí sváteční den návštěvou půlnoční mše.

 Období Vánoc je v České republice spojené s řadou pověr, které povětšinou souvisejí s láskou soudržností rodiny, zdravím a majetkem.

 Přehled těchto pověr a dalších tradic nabízejí následující odkazy a publikace:

 •             http://www.denik.cz/tradice-czk/vanoce-puvod-zvyky-a-tradice20081201-eh6o.html

 •             http://hobby.idnes.cz/ceske-vanocni-tradice-nabizeji-stesti-nekdy-ale-i-hrozi-smulou-pbw-/hobby-domov.aspx?c=A081205_072810_hobby-sdeleni_lud

 •             http://www.azrodina.cz/2013-stare-vanocni-zvyky-kouzla-a-povery

 •             VAVŘINOVÁ, Valburga. Malá encyklopedie Vánoc. 3. vyd. Praha: Libri, 2002. 286 s., [4] s. barev. obr. příl. ISBN 80-7277-132-9.

 •             VAVŘINOVÁ, Valburga. Abeceda Vánoc. 1. vyd. Praha: Krásná paní, 2010. 63 s. Modrá hlava; sv. 5. ISBN 978-80-86713-69-4.

 •             ZINDELOVÁ, Michaela a kol. Česká vánoční kniha: obyčeje, zvyky, koledy, výzdoba, recepty a mnoho dalšího. V Praze: XYZ, 2010. 338 s. ISBN 978-80-7388-250-1.

 •             MIHOLA, Rudolf. Skoro všechno o vánocích. 1. vyd. Praha: Atelier, 1991. 2 sv. ([29; 29] s.). Lucie radí; sv. 19, 20. ISBN 80-900961-7-4. *

 •             HEJNÁ, Markéta. Šťastné Vánoce. Vyd. 1. Praha: Vyšehrad, 2003. [48] s. Minuty k zamyšlení. ISBN 80-7021-678-6.