Jak se mluví v Hradci Králové

Text dotazu

Zajímalo by mě, jakým nářečím se mluví ve městě Hradec Králové a jaká do něj
zasahují nářečí. Děkuji

Odpověď

Nářečí byla v průběhu let nivelizována , a proto jsou dnes spíše záležitostí
venkova. Zachována jsou více na Moravě, v Čechách převládá tzv. interdialekt
obecná čeština. V celorepublikovém rozdělení pak Hradec Králové a jeho okolí
patří do nářeční skupiny českých nářečí v užším smyslu a do
severovýchodočeské nářeční podskupiny. Ale protože je Hradec velké město, v
mluvě jeho obyvatel převládá tzv. městská mluva. K podrobnějšímu posouzení
jazykové situace v Hradci Králové Vám doporučujeme tyto publikace:

DEJMEK, B.: Mluva nestarší generace Hradce Králové. Hradec Králové:
Pedagogická fakulta, 1981. 161s. (108063)

DEJMEK, B.: Běžně mluvený jazyk nejmladší generace Hradce Králové. Hradec
Králové: Pedagogická fakulta, 1987. 151s. (108463)

ZEMAN, J.: Strukturace města ve verbální komunikaci: poznámky z výzkumu
Hradce Králové. Hradec Králové: Gaudeamus, 1999. 48s. (109003)

BĚLIČ, J.: Přehled nářečí českého jazyka. Praha: Univerzita Karlova, 1981.
98s. (55052)

Český jazykový atlas - 5.dílný. Praha : Academia.(96707)