Jak psát třicetiletou válku

Text dotazu

Je možné termín "třicetiletá válka" psát i pomocí číslovky?

Odpověď

Dobrý den,

pravopis termínu „třicetiletá válka“ najdete na tomto internetovém odkazu:http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=191

Významné dejinné události a období

U mnohých pojmenování označujících historické události staršího data se uplatňuje tradiční způsob psaní.

S malým písmenem se píšou spojení obsahující slovo válka (rozlišovací přívlastky k jejich identifikaci jsou postačující): první světová válka, druhá světová válka, třicetiletá válka, stoletá válka, válka růží, falklandská válka, válka Severu proti Jihu atp., dále např. červnové povstání (v r. 1848), národní obrození, první republika, třetí císařství, vestfálský mír, heydrichiáda, postupimská konference, jaltská konference.

Podle tohoto popisu usuzujeme, že psaní pomocí číslovky se nepřipouští. Protože ale nejsme jazykoví odborníci, ale knihovníci, pro podrobnější jazykový výklad se prosím obraťte na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český Akademie věd. http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/