Jak funguje dotykový displej?

Text dotazu

Dobrý den
Nechápu, jak může něco takového fungovat. Musí to býti velice složité, ale mobil je přitom tak malý...

Odpověď

Nejrozšířenější jsou dva typy technologie dotykových displejů: rezistivní a kapacitní. Existují také akustické a infračervené displeje. Většina z těchto technologií využívá snímače, které jsou umístěny z vnější strany obrazovky. Tyto snímače sledují obrazovku a registrují dotyky. Technologie SAW k tomu používá ultrazvukové vlny, které přechází přes displej. Když se displeje dotknete, vlnu narušíte a tato informace je přenesena do řadiče zpracování. Další technologie používá infračervené záření, kdy infračervené diody vytváří přes obrazovku neviditelnou síť. V jiném případě jsou na okrajích obrazovky umístěny dva nebo více zobrazovacích senzorů a proti nim jsou v zorném poli umístěna infračervená zadní světla. Dotyk prstu je pak zachycen jako stín a jeho přesná poloha je vypočítána triangulací záběrů z více kamer.

U rezistivní technologie je systém tvořen pružnou membránou, která je na povrchu displeje. Membrána je zevnitř pokryta velmi tenkou průhlednou kovovou vrstvou. Pod membránou je také vodivá průhledná vrstva, která je ale pevná. Mezi vrstvami je pak velmi tenká vzduchová mezera s rastrem izolačních podpěr, které vodivé vrstvy izolují od sebe. Obě vrstvy jsou připojeny k řídicímu a vyhodnocovacímu modulu. Při dotyku se horní vrstva prohne a v daném místě se vodivě spojí s vrstvou spodní. Mezi vrstvami pak začne procházet elektrický proud a kontroler pak vypočítá na základě velikosti jednotlivých proudů polohu bodu dotyku.

Funkce kapacitních dotykových displejů je založena na vodivosti lidského těla. Povrch kapacitního dotykového displeje je pokryt vodivou vrstvou. Při dotyku displeje prstem ruky vznikne mezi okraji displeje a vodivou rukou kapacita, přes kterou se uzavírá elektrický obvod. Kontroler pak analýzou vzniklých kapacit přesně určí polohu prstu.

Podrobnější vysvětlení najdete na přiložených odkazech.

Použité zdroje

http://mobilenet.cz/clanky/[…]stivni-od-kapacitniho-11566
http://www.mobilmania.cz/[…]/default.aspx
http://www.obcanskagramotnost.cz/[…]/zpc_5_dotykove_technologie.pdf