informační a knihovní systém

Text dotazu

Potrebovala by som podrobnú definíciu týchto dvoch termínov ale z oblasti knižnično-informačných štúdii

Odpověď

Dobrý den,

podrobné definice vámi požadovaných termínů naleznete v databázi KTD - České terminologické databázi knihovnictví a informační vědy (TDKIV). Databáze je volně dostupná z internetové adresy http://sigma.nkp.cz/F/

Informační systém: V nejširším slova smyslu systém, jehož vazby se definují jako potenciální informace (fyzikální, biologické, sociální) a prvky jako místa transformace těchto informací. Soubor těchto prvků spolu s jejich vlastnostmi tvoří celek, který plní informačně-komunikační úlohu. V užším slova smyslu jde o systémy umožňující shromažďování, zpracování, a transformaci informací a jejich zprostředkování uživateli nezávisle na jejich časovém a prostorovém rozptylu.
[KRIŠTOFIČOVÁ-1999:CD]
[STRAKA-1990:87-88]

Knihovní systém: 1. Abstraktní model jedné knihovny nebo skupiny knihoven, v němž prvky představují jednotlivé části (místa) knihovny, kde se realizují knihovnické a informační činnosti a služby, a vazbami mezi prvky jsou vztahy mezi těmito částmi (místy). - 2. Označení pro knihovnu, její část nebo pro skupinu knihoven, mající společný cíl nebo více cílů - shromažďovat, zpracovávat a uchovávat knihovní dokumenty a informace s cílem poskytovat knihovnické a informační služby.
[KATUŠČÁK,MATTHAEIDESOVÁ,NOVÁKOVÁ-1998:195-198]
[SMETÁČEK-1985:93-94]