Identifikační záznam dokumentu

Text dotazu

Dobrý den. Nevím,jak mám rozumnět tématu IDENTIFIKAČNÍ ZÁZNAM DOKUMENTU - SPECIÁLNÍ DOKUMENTY, proto jsem se obrátila na Vás s prosbou o pomoc.Hledala jsem v knihách i na internetu, ale bohužel jsem nenašla nic, co by mi mohlo toto téma aspoň nějak přiblížit. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc. Děkuji a nashledanou.

Odpověď

Dobrý den,

identifikační záznam je část bibliografického záznamu skládající se z bibliografického popisu a záhlaví, potřebných k zařazení údajů o dokumentu do katalogu, přístupových rejstříků či bibliografických databází. Plní identifikační a selekční funkci a podává pouze povšechnou charakteristiku daného dokumentu z hlediska tematického, z hlediska uživatelského určení apod.
Zdroj: KTD - Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) http://sigma.nkp.cz/F/
Termín speciální dokumenty se používá pro dokumenty, jakými jsou např. materiály z konferencí, hudebniny, kartografické dokumenty, grafika, vysokoškolské práce (diplomové, rigorosní, disertační, habilitační), zprávy (výzkumné, vývojové, technické, studijně-rozborové, cestovní), patentové dokumenty, normativní dokumenty, firemní literatura, audiální dokumenty (gramofonové desky, kompaktní desky, magnetofonové pásky), audiovizuální dokumenty (videodesky, zvukové filmy), mikrografické dokumenty (mikrofiše, mikrofilmy), počítačové soubory, multimediální dokumenty.
Podle dokumentu AACR2R/UNIMARC : schválené české interpretace. Speciální dokumenty. 1. vyd. Praha : Národní knihovna České republiky, 2000. 19 s. Standardizace č. 23 (dokument je dostupný též na
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=fond_spec_int.htm) jsou mezi speciální dokumenty zařazeny Kartografické dokumenty, hudebniny, zvukové záznamy, videozáznamy a filmy, grafické dokumenty, elektronické zdroje, trojrozměrné dokumenty, mikrodokumenty.