Historie vesničky Zhoř

Text dotazu

Dobrý den, nevím zda se obracím správně, ale ráda bych se dozvěděla něco o historii malé vesničky ZHOŘ, obec Čechtice, pošta
257 65 Ččechtice.

Odpověď

Dobrý den,

první zmínka o vsi Zhoř (14 km jihozápadně od Dolních Kralovic) pochází z let 1352-1384 Zhorz sive Jennykow (Václav Vladivoj Tomek. Registra decimarum papalium čili Registra desátků papežských z dioecezí pražs. V Praze 1873), další zmínky a proměny názvu Zhoře naleznete v díle Antonína Profouse, citace viz níže.

Jméno Zhoř je utvořeno od slovesa shořeti jako seč od sekati, pláč od plakati. Připomíná stejně jako jméno Žďár, že osady vznikly na místech, kde byla půda k obdělávání získána pálením porostlin a celých lesů. V některých dokladech se objevuje tvar Zhoří.

"Zhoř, farní ves u Dolních Kralovic, v níž byl kostel již ve 14. století.