historie Frenštátu

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych zjistit něco o historii Frenštátu pod Radhoštěm. Zatím jsem neměla žádné štěstí, v katalogu jsme nemohla nic vyhledat. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

z níže uvedených publikací Vám uvádíme výtah toho nejdůležitějšího z historie města. Frenštát byl založen někdy kolem roku 1300 patrně některým z příslušníků rodu Hückeswagenů (Jindřich z Příbora?) jako tržní středisko šostýnského panství, ovšem písemně je doloženo až v roce 1382. Pojmenováno bylo podle lokátora Franka z Choryně. V 16. století zažilo město rozvoj v oblasti těžby železné rudy, obchodu a druhé kolonizační vlny. Během třicetileté války a v letech 1661, 1680 a 1945 byl Frenštát zničen. Od 18. stoletá se tu vyrábělo sukno, rozvoj průmyslu dále pokračoval výrobou nábytku a elektrotechnickým průmyslem. Mezi významné budovy patří radnice, která byla po zboření z roku 1889 nově postavena ve stylu italské renesance. Nachází se tu dva kostely- sv. Martina a sv. Jana Křtitele -původně hřbitovní. Na náměstí byl roku 1692 postaven Mariánský sloup.

Informace čerpány z publikací:
KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Praha : Libri, 1996- . -- sv. : il., plány, erby ; 28 cm

BAHLCKE, Joachim ; EBERHARD, Winfried ; POLÍVKA, Miloslav. Lexikon historických míst Čech, Moravy a Slezska. /[z německého originálu přeložili Jan Dobeš ... et al.] .Praha : Argo, 2001. 811 s. : mapy, plány, geneal. tabulky ; 22 cm

HOSÁK, Ladislav. Historický místopis země Moravskoslezské. Praha : Academia, 2004. 1144 s. ; 24 cm

V NK ČR jsou dostupné také další publikaci, ze kterých můžete získat informace o historii města:

STRNADEL, Bohumír. Nejstarší kronika města Frenštátu pod Radhoštěm . Ostrava : Nakl. kraj. n. výb., 1950. 52 s. -dostupné přes naskenované katalogy-KATIF-viz. http://katif.nkp.cz/

Vlastivědný sborník okresu Nový Jičín : 600 let Frenštátu pod Radhoštěm. Sv. 28 (1982) / Okresní vlastivědné muzeum v Novém Jičíně. Nový Jičín : Okr. vlastivědné muzeum, [1981]. 94 s. : fot., tb. -dostupný viz. KATIF

Frenštátský zpravodaj : měsíční informační zpravodaj. -- Frenštát pod Radhoštěm : Městský úřad, [200-]-. -- sv. ; 30 cm

Hlasy muzea a archivu ve Frenštátě pod Radhoštěm : Vlastivědný časopis Frenštátska. Frenštát pod Radhoštěm : Muzejní a vlastivědná společnost, 1992-2000. 17 sv.

Hlasy muzea ve Frenštátě pod Radhoštěm : vlastivědný časopis Frenštátska. Frenštát pod Radhoštěm : Muzejní a vlastivědná společnost, 2001-. sv.