heslo KOLEKTIVIZACE v encyklopediích

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych Vás touto cestou požádal o informaci týkající se hesla KOLEKTIVIZACE v encyklopediích.
Zajímalo by mě zda se heslo kolektivizace objevuje ve třech velkých českých encyklopediích:
v Ottově encyklopedii (Ottův slovník naučný, resp.Ottova encyklopedie nové doby), v Malé československé encyklopedii (MČSE) a v encyklopedii Univerzum. Pokud ano, můžete mi, prosím, sdělit jak interpretuje význam hesla. (Nejsem si jistý, zdali jste v rámci této Vaší služby připraveni tazateli zaslat např. sken či fotku s příslušnou citací, pokud by Vám to však ušetřilo čas s psaním, budu rád i za toto řešení.)
Předem moc děkuji za pomoc a přeji pěkný den,
Jiří Urban

Odpověď

Dobrý den,

v Ottově slovníku naučném i v Ottově slovníku naučném nové doby heslo „kolektivizace“ chybí. V Malé československé encyklopedii je vysvětleno následujícím způsobem:
„zespolečenštění – sociál. přeměna individuálního soukromého hospodaření v kolektivní. K. zemědělství, forma social. přeměny zeměd., jejímž obsahem je soustředění (centralizace) malorolnické výroby do větších ekon. celků na družstevních zásadách hospodaření; zároveň s tím probíhá postupná přeměna tech. vybavení této kooperace (za přímé pomoci státu a prům. výr.) velkovýr. zařízeními, moderním strojovým parkem a novou organizací práce. Nejčastěji se realizuje jako proces postupného slučování jednotlivých drobných rolnických hosp. do velkých social. zeměd. Podniků. K. je nevyhnutelnou podmínkou rozvoje výr. sil v zeměd. a odstranění protikladů mezi social. prům. velkovýr. a drobným rolnickým hosp., které existuje v období přechodu od kapitalismu k socialismu. V.t. združstevňování.“ (dále je samostatné heslo věnováno i kolektivizaci zemědělství v SSSR).

Všeobecná encyklopedie Universum nabízí následující výklad:
„pojmenování záměru KSČ na přeměnu soukromého hospodaření v družstevní (→ Jednotné zemědělské družstvo). Mimo oblast zemědělství se kolektivizovala např. řemesla a vznikala družstva hodinářů, optiků, zlatníků atd.“

Použité zdroje

Ottův slovník naučný : ilustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. Praha : J. Otto, 1888-1909.

Němec, B. (ed.): Ottův slovník naučný nové doby : dodatky k velkému Ottově slovníku naučném. Praha : J. Otto, 1930-1945.

Malá československá encyklopedie. Praha : Academia, 1984-1987.

Universum : všeobecná encyklopedie. Praha : Odeon, 2000-2001.