Film Laska bez predsudku

Text dotazu

Prosim, o blizsi informace (Rezie, scenar, autor hudby) o pravdepodobne francouzskem filmu z cca ze 70 let 20.stoleti, hrany v nasich kinech pod nazvem Laska bez predsudku, pripadne jeho originalni titul.

Odpověď

Dobrý den,

francouzský film "Láska bez předsudků" (v originále Une vie, anglicky End of desire) pochází z roku 1958. Režíroval ho Alexandre Astruc, který se podílel i na scénáři spolu s Rolandem Laudenbachem; scénář vznikl podle románu Guy de Maupassanta. Kameramanem filmu byl Claude Renoir, herci: Maria Schellová, Ivan Desny, Christian Marquand.
Děj: Jeanne (Maria Schellová), dcera velkostatkáře v Normandii s dobrým věnem, se provdá za šlechtice (Christian Marquand). Brzy po svatbě zjistí, že ji manžel podvádí s komornou, která s ním navíc čeká dítě. Přes trpké zklamání dokáže Jeanne toto dítě přijmout. O něco později se sama stane matkou chlapce. Ale manžel je jí přesto nevěrný: při jednom dostaveníčku, kde se sejde se ženou svého nejlepšího přítele, dojde ke katastrofě. Přítel nevěrnici a jejího svůdce překvapí a srazí ze skály. Astrucův film se řadí ke směru zvanému "kamera - pero", k filmovému stylu, jehož teoretické základy položil sám Astruc. Tento styl se vyznačuje vytříbenou filmovou řečí, která pouze vypráví děj a vlastní interpretaci přenechává divákovi. Mnohé dramaturgické prostředky jsou převzaty z literatury, dialogy filmu jsou rytmicky vzájemně přesně sladěné.
Zdroj: Kronika filmu. Praha: Fortuna Print, 1995. ISBN 80-85873-39-7.