Festival, hallmark - definice termínu

Text dotazu

V publikaci Výkladový slovník cest. ruchu od autorů Pásková, Zelenka by
měla být definice "festivalu" (údajně na str. 86). Bohužel se nedostanu v
nejbližší době do knihovny, chtěla jsem se proto zeptat, jestli byste mi
mohli tuto definici vyhledat a poslat.

Odpověď

(angl. festival) = slavnostní soutěžní i nesoutěžní veřejná

   umělecká přehlídka (divadlo, folklór, hudba, tance aj.), může se konat

   periodicky, významná atraktivita CR. Pokud se daný festival pořádá jen

   pro zvýšení CR, jde o tzv. hallmark.

   Známé festivaly v ČR: Mezinárodní folklórní festival ve Strážnici,

   Mezinárodní festival rekordů a kuriozit v Pelhřimově, mezinárodní

   hudební festival Pražské jaro (www.festival.cz), Loutkářská Chrudim,

   Kmochův Kolín, Mezinárodní filmová festival Karlovy Vary (www.iffkv.cz),

   Tourfilm, Festival Mozart Open (Praha, www.mozart.cz).

   Známé festivaly ve světě: Chopinův hudební festival v Londýně, Filmový

   festival v Cannes (www.festival-cannes.fr).

   Pro doplnění ještě odcituji význam slova "hallmark":

   hallmark (angl.) = jednorázová společenská událost nebo megaakce (např.

   Fiesta de turista, Španělsko; květinové slavnosti v Seefeldu, Rakousko)

   pořádaná na podporu CR. Na rozdíl od běžných atrakcí propagovaných

   cestovním ruchem není pravidelným sezónním jevem. Bývá používána i jako

   nástroj marketingu pro odstranění sezónních výkyvů. Při přístupu

   redukovaném na ekonomické aspekty CR hrozí komercializace zdrojů

   cestovního ruchu (ekonomizace zdrojů CR, komodifikace zdrojů CR).