fantasy X fantastika

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jaký je rozdíl v užívání výrazu "fantasy" a
"fantastika" v literatuře. Obecně panuje názor, že pojem fantastika zahrnuje
mimo fantasy také příbuzné žánry (sci-fi, horor), bohužel se mi tento názor
nepodařilo podložit konkrétním zdrojem. Také bych potřebovala zjistit (pokud
to lze), kdy a kým byly oba dané pojmy zavedeny.
Předem mnohokrát děkuji a přeji hezký den

Odpověď

Dobrý den,

dle slovníku "Průvodce literárním dílem" je fantastická literatura " (z řec.fantasticon - lichá představa) - žánrově různorodá, velmi rozlehlá oblast literatury, jejíž tématika odkazuje do fantastického světa vymykajícího se dosavadní lidské zkušenosti. Odpovídá lidské obrazotvornosti a vizím o nereálném, leč možném. Do této oblasti lze v širším slova smyslu zahrnout kouzelný svět pohádek a mýtů, literaturu s náboženskými náměty, imaginární cestopis. Pod pojmem fantastická literatura v literatuře moderní chápeme především díla s náměty tajemných, člověku racionálně nevysvětlitelných, mystických sil."

(LEDERBUCHOVÁ, Ladislava. Průvodce literárním dílem : výkladový slovník základních pojmů literární teorie. 1. vyd. Jinočany : H & H, 2002. s. 92.)

"Fantastické tj. smíšené prvky se vyskytují v literatuře od nepaměti; najdeme je v mýtech i v pohádkách, u Homéra, v apokalypsách i v středověkých legendách - v nich ovšem fantastický prvek vychází z celkového mytologického nebo náboženského pohledu na svět. Individuální fantazie se literárně uplatňuje až od renesance a ubírá se zhruba dvěma směry: jednak nastavuje křivé zrcadlo stávajícímu světu (jako to činili třeba Cervantes, Rabelais ve svých románech, Swift nebo Cyrano de Bergerac v imaginárních cestopisech, či Gogol nebo E.T.A. Hoffamann v groteskách a satirických novelách), jednak sní o rozumně uspořádaném světě v budoucnu v tzv.utopiích. Do fantastické literatury patří ovšem také leccos z literatury dobrodružné, tzv. černý či gotický román a další horory, romaneta J.Arbesa, snové fantazie surrealismu i vědecká fantastika neboli science fiction."

(KARPATSKÝ, Dušan. Labyrint literatury. 4., rozš. a upr. vyd. Praha : Albatros, 2008. s 139, 140.)

Termín "fantasy" literatura se objevuje až v 50. letech 20. století. Slovo pochází z angličtiny a je možné ho přeložit jako fantazie, fantaskní představa. Jedná se o "označení pro část fantastické zábavné akční prózy rozvíjející se v 2. pol. 20. stol. v anglické a americké literatuře, která (na rozdíl např. od pohádky nebo báje) neodděluje svět kouzelný a svět reálný, ale v samé své podstatě slučuje realitu a fantaskno jako prostupující se a rovnocenné do obrazu jediného - takže obraz reálu je zároveň fantastický a obraz fantastický má atributy reálu."

LEDERBUCHOVÁ, Ladislava. Průvodce literárním dílem : výkladový slovník základních pojmů literární teorie. 1. vyd. Jinočany : H & H, 2002. s. 93.)

Autor zmíněných pojmů ovšem nebyl v žádné z níže uvedených publikací uveden.

Použitá literatura a další literatura k tématu:

* LEDERBUCHOVÁ, Ladislava. Průvodce literárním dílem : výkladový slovník základních pojmů literární teorie. 1. vyd. Jinočany : H & H, 2002. ISBN 80-7319-020-6.

* KARPATSKÝ, Dušan. Labyrint literatury. 4., rozš. a upr. vyd. Praha : Albatros, 2008. ISBN 978-80-00-02154-6.

* Lexikon teorie literatury a kultury : koncepce - osobnosti - základní pojmy. 1. vyd. Brno : Host, 2006. ISBN 80-7294-170-4.

* Slovník literární teorie. 2., rozš. vyd. Praha : Československý spisovatel, 1984.

* MOCNÁ, Dagmar. Encyklopedie literárních žánrů. 1. vyd. Praha ; Litomyšl : Paseka, 2004. ISBN 80-7185-669-X.

* TODOROV, Tzvetan. Úvod do fantastické literatury. 1. české vyd. Praha : Karolinum, 2010.ISBN 978-80-246-1676-6.

* Fantasy : encyklopedie fantastických světů. 1. vyd. Praha : Albatros, 2003. ISBN 80-00-01126-3.

Další literaturu můžete dohledat prostřednictvím Online katalogu Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc , Souborného katalogu ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc , Jednotné informační brány: http://www.jib.cz/ či článkové databáze ANL: http://aleph.nkp.cz/cze/anl .