etymologie "zoo"

Text dotazu

Dobrý den. Chtěl bych se vás zeptat, proč se ve slově zoologická píší dvě o, jaký je původ a význam tohoto slova a jak se skloňuje. Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

heslo zoo- = týkající se zvířat. Zoologie nauka o živočišstvu, zootechnik ten, kdo se stará o zvířata... od řeckého zôon živočich

Zdroj: HOLUB, Josef, LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyk českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1967.

zoo-, kmen řec. zoos (= živý) ve složeninách: -latrie = ctění zvířat; -log = kdo se obírá zoologií; - logický, příd. jméno k zoologie = věda o živočišstvu, živočichopis Zoo je středního rodu, nikoli ženského, vzniklo zkrácením ze zoologická zahrada

Zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.

Zoo je základem slov, která mají vztah k významu živočich, v mnoha jazycích, je to slovo mezinárodní.

zoo, rod: střední

jednotné číslo množné číslo

1. pád zoo zoa

2. pád zoa zoů

3. pád zou zoům

4. pád zoo zoa

5. pád zoo zoa

6. pád zou zoech

7. pád zoem zoy

Lze užít jako nesklonné, a to jak v rodě středním, tak ženském. Nesklonná podoba ženského rodu v úzu převažuje.

Skloňování jmen středního rodu podle vzoru město.

S dotazy tohoto typu doporučujeme obracet se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna .