Etymologie slova šmírovat

Text dotazu

Dobrý den přeji, zajímal by mne původ slova "šmírovat". Je pravda, že pochází z hebrejského slova šámar (střežit)?
Děkuji!

Odpověď

Dobrý den,

slovo šmírovat = (potají) pozorovat, sledovat někoho, pochází dle Českého etymologického slovníku od Rejzka, Jiřího (mimochodem jediného z uvedených českých etymologických slovníků, v kterém se toto heslo nachází), buď z německého argotu schmiere stehen = dávat pozor, hlídat; či z jidiš (židovský jazyk) schmire = hlídání, stráž; či hebrejského šmírah = též hlídání, stráž.

Zdroj:

* REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. 1. vyd. Praha : Leda, 2001. ISBN 80-85927-85-3.

Projité zdroje:

* MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. fotoreprint podle 3. vyd. Z roku 1971. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1.
* HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého : se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 4. vyd. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1992. ISBN 80-04-23715-0.
* HOLUB, Josef.; KOPEČNÝ, František. Etymologický slovník jazyka českého. 3. přeprac. vyd. Praha : Státní nakladatelství učebnic, 1952.
* http://ssjc.ujc.cas.cz/search.php
* http://bara.ujc.cas.cz/psjc/