etymologie slov drzý, neurvalec

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na původ slov: drzý, neurvalec.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

slovo drzý je podle "Etymologického slovníku jazyka českého" od Machka, V. staročeského původu. Též se psalo jako drzí, drzký = smělý, odvážný.

A slovo neurvalý se již ve staročeštině i na Moravě užívalo jako urvalý = hrubý, urputný. Předpona ne- doplněna později a je zde nadbytečná.

Zdroj:

* MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. fotoreprint podle 3. vyd. Z roku 1971. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1.