Dotaz ohledně psychologie - sugesce, hypnóza

Jak to že můžu pomocí své mysli někoho zmást??

Dobry den,

vas dotaz je spise urcen pro psychology. Domnivame se, ze ve Vami uvedenem pripade se muze jednat napr. o sugesci nebo hypnozu.
NAKONECNY, Milan. Encyklopedie obecne psychologie. Praha : Academia, 1997. s. 343-345. ISBN 80-200-0625-7.
Presvedcovat nekoho o necem lze ruznymi zpusoby. Sugerovat nekomu neco znamena imperativne pusobit na jeho city tak, aby s vyloucenim racionalni kontroly prezal urcitou ideu; deje se tak tedy emociogennim "vemlouvanim". tento emocionalne imperativni zpusob presvedcovani se nazyva sugesce a je oznacovan jako iracionalni presvedcovani v protikladu k racionalnimu presvedcovani, ktere je zalozeno na logicke argumentaci. Pokud nekdo vyse uvedenym zpusobem presvedcuje sam sebe, jde o autosugesci.... Zpusobilost podlehat sugescim se oznacuje jako sugestibilita a lze ji povazovat za vlastnost osobnosti; protoze hypnoza je zalozena na sugesci, oznacuje se terminem sugestibilita i podlehani hypnoze, ktera ma i presnejsi nazev - hypnabilita.... Hypnoza - pojem zaved J.Braid (1843) pro pojmenovani stavu podobneho transu, kery je navozovan sugesci utlumu....

Psychologie

08.01.2008 18:30