dotaz na bibliografii

Text dotazu

Dobrý den,
Neexistuje bibliografická databáze, kde by se dal položit dotaz typu "vyhledat českou beletrii(povídky) vydané mezi rokem x a y"?

Odpověď

Dobrý den,

ano, je možné použít Vámi uvedená omezení v Online katalogu Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc

Postup: Na vyhledávací stránce katalogu klikněte na TÉMATICKOU MAPU FONDU, vyberte skupinu 25)  BELETRIE, pokud jste přesvědčená, že se jednalo o dílo českého autora, vyberete ČESKOU LITERATURU, ČESKOU PRÓZU, kliknete na OK. Výsledky vyhledávání zpřesněte kliknutím na políčko FILTROVAT, vyberte ROK VYDÁNÍ,  zadejte údaje od – do, OK.

Zkuste projít výsledky vyhledávání, zda Vám některá z uvedených knih nebude povědomá. Do Vámi uvedené knihy bychom poté nahlédli a ověřili, zda jsou v ní uvedeny povídky, o kterých jste psala.

Bohužel, nevýhodou v tomto případě je, že popisy knih  před rokem 1995 nejsou vždy zcela úplné. Některé záznamy tedy nemusí být do výše uvedeného výběru zahrnuty, neboť nejsou popsány jako česká literatura či beletrie. Dokumenty bez tematického zařazení není bohužel možné bez znalosti dalších bibliografických informací (autor, slova z názvu apod.) jednoduše dohledat a filtrovat.

Do české literatury a prózy nejsou zahrnuty překlady z jiných jazyků.