Dolní Dobrouč - kam patřila

Text dotazu

Dobrý den,
při pátrání v Berní rule z 1654, Kraj hradecký, jsem tuto obec, ale ani město Ústí nad Orlicí nenalezla, ač blízko ležící Čermné tam byly. Obec však v té době existovala. Prosím tedy o uvedení kam byla zařazena.
Pokud dotaz byl odeslán na knihovnu, která s tímto zaměřením není obeznámena, tak vás prosím o přeposlání na vhodné místo. Moc děkuji.
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

obec Dolní Dobrouč (Ústí nad Orlicí) je v berní rule z roku 1653 zaznamenána. Záznamy z této obce jsou ovšem součástí berní ruly pro Chrudimsko (tedy ne Hradecko). Výskyt konkrétního příjmení v dané obci můžete ověřit v "Berní rule: generálním rejstříku ke všem svazkům". Pro nahlédnutí přímo do záznamů v berní rule bude ovšem třeba navštívit Národní archiv v Praze. Berní rula pro oblast Chrudimska nebyla dosud tiskem vydána.

* ČERVENÝ, Václav, ed. a ČERVENÁ, Jarmila, ed. Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd. Praha: Libri, 2003. 2 sv. ISBN 80-7277-058-6.

* http://www.badatelna.eu/fond/67/reprodukce/?zaznamId=386459&reproId=461686