Dohledání informací o malířích

Text dotazu

Dobrý den, chtěla jsem Vás moc poprosit o informace k malířům Karel Hykyš, J. Leitgeb, J. Masojídek, Hermann Rüdisühli; např. data a místa narození apod. Velice děkuji, spoléhám na Vás.

Odpověď

Dobrý den,

z Vámi uvedených malířů jsme nalezli v odborné literatuře informace pouze k Hermannu Rüdisühlimu. Tento původem švýcarský malíř se narodil 10. 6. 186v Lenzburgu. zemřel 27. ledna 1944 v Mnichově. Pocházel z umělecké rodiny Rüdisühlů. Zaměřoval se především na krajinomalbu a portréty. Více informací o tomto malíři můžete nalézt v níže uvedených publikacích a internetových zdrojích:

* Wer ist's ? Unsere Zeitgenossen. Berlin ; Leipzig : Degener, 1935.

* Schweizerisches Künstler-Lexikon. 2: H - R. Frauenfeld : Huber, 1908.

* https://de.wikipedia.org/wiki/Hermann_R%C3%BCdis%C3%BChli

*https://www.dorotheum.com/cz/aukce/aktualni-aukce/kataloge/list-lots-detail/auktion/10734-letni-aukce/lotID/7906/lot/1731612-hermann-rudisuhli.html

Malíř J. Leitgeb není v nám dostupných zdrojích uveden. Setkat se zde ovšem můžete s Ladislavem  Leitgebem (* 30.5. 1920 v Kunovicích u Uherského Hradiště), představitelem koloristického proudu české krajinomalby. Kromě krajiny maloval též zátiší.

Viz:

* http://www.galerie-kolin.cz/index.php?nid=3284&lid=cs&oid=379392

* heslo k umělci můžete nalézt též ve Slovníku českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2001, díl L - Mal. (MALÝ, Zbyšek, ed. a MALÁ, Alena, ed. Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-... Vyd. 1. Ostrava: Výtvarné centrum Chagall, 2001.)

Obdobně též J. Masojídek není v publikacích o českých výtvarných umělcích zastoupen. Nalézt tu však můžete umělce podobného jména, a to Jaromíra Masejdeka - textilního výtvarníka narozeného 14.3. 1933 v Liberci , autora řady gobelínů a tapisérií.

S  odkazem na malíře Hykyse jsme se setkali pouze na internetu, kde je nabízen jeho obraz v aukci. Pravděpodobně se ovšem jedná o blíže neurčeného amatérského malíře.

* http://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/prosim-o-urceni-autora-a-ceny-12654