Dobrá hodina

Text dotazu

Jde mi konkrétně o spojení z Čelakovského ohlasu "dívčina jako dobrá hodina". Byl to v té době neologismus, nebo šlo o užívající rčení?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

podobný dotaz jsme již zpracovávali, viz http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2011/dobra-hodina

dobrá hodina

ve spojeních "čekám tu dobrou hodinu", "trvalo to dobrou hodinu" apod. se opravdu míní "více než 60 minut n. nejméně, určitě tolik; (přibližně, neurčitě n. s nadsázkou) velmi dlouho".

(Zdroj: Slovník české frazeologie a idiomatiky. Výrazy neslovesné. 1. vyd. Praha : Academia, 1988. s. 97.) Ve významu "dobrá hodina" jako dobrý (příznivý) čas nejde ve většině případů o konkrétní určení délky tohoto časového období. Slovo "hodina" zde nahrazuje různé časové úseky.

V přeneseném významu se pod pojmem "mít dobrou hodinu" míní - býti dobře naladěn.

Dívčina jak dobrá hodina (Čelakovský, F.L.: Ohlas písní českých) Oč jsem prosil, Bůh mi dal, milou přeupřímnou, z pouhé lásky srdce by rozdělila se mnou:

Ach, to je vám dívčina

jako dobrá hodina!

(Text byl zkopírován ze serveru: http://www.cesky-jazyk.cz/citanka/frantisek-ladislav-celakovsky/divcina-jak-dobra-hodina-ohlas-pisni-ceskych.html#ixzz2HIEvvbCh.)

V tomto případě se jedná právě o ten přenesený význam, dobrá hodina je to příjemné, dobré, šťastné a  radostné, co v podobě svojí dívčiny získal.

Být jako dobrá hodina - knižní výraz, člověk povahou i chováním v okruhu rodiny, přátel apod. vlídný, laskavý, dobrotivý, působí mile, hřejivě na ostatní...

Zdroj: Slovník české frazeologie a idiomatiky. Přirovnání. Praha: Academia, 1983.

Zda se ale jedná o neologismus nebo o rčení, nedokážeme přesně  posoudit. Protože je ale toto slovní spojení uvedeno v ZAORÁLEK, Jaroslav. Lidová rčení. Praha: Academia, 2000., lze ho za rčení považovat.

Tento odkaz http://www.ucl.cas.cz/edicee/data/dejiny/hcl/dcl2/13.pdf by vás mohl zajímat, jedná se o rozbor Ohlasů z pera předního jazykovědce.

Se svým dotazem se můžete obrátit také na odborné jazykové poradce v Ústavu pro český jazyk AV ČR, viz http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna .