dny v týdnu (pondělí, úterý, středa, čtvrtek, pátek, sobota, neděle)

Text dotazu

Proc se takhle ty dny jmenuji:Pondeli, Utery, streda, ctvrtek, patek, sobota, nedele

Odpověď

Dobrý den,

zasilame strucny vyklad dni v tydnu:

pondeli: z po a nedele, tj. den po nedeli,
utery: najdete v archivu nasi sluzby,
streda: prostredni den v tydnu, slovo puvodne znamenalo stred, dnesni slovo stred vzniklo z nej; nazev dne patrne vznikl pod vlivem nemeckeho Mittwoch, ackoli v nasem pocitani pocinajicim pondelkem je strednim dnem ctvrtek,
ctvrtek: ctvrty den v tydnu, od ctvrty, ctyri,
pátek: paty den v tydnu, od paty,pet
sobota: ze tředolatinského sabbatum, toz řeckého sabbaton a to z hebrejského šabbáth=klid,
nedele: všeslovanské slovo, den, kdy se nic nedělá, slovo též označuje celý týden.

Podle:
Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím / Josef Holub, Stanislav Lyer. -- 4. vyd.. -- Praha : SPN, 1992. -- 483 s. ; 21 cm

Etymologický slovník jazyka českého / Václav Machek. -- Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. -- Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. -- 866 s. ; 24 cm