Divoké prase

Text dotazu

Zdravím, co dělat, když potkám prase v noci? Obvykle chodím domů po silnici,kde jezdí sem tam auta i v nočních hodinách, silnice je z jedné strany lemovaná polem s kukuřicí a z druhé strany zcela posekaným polem,ale i tak zde jsou houštiny.Zajímá mne,zda mě může prase napadnout i po tmě, ačkoliv si svítím baterkou a zda mám spíše dělat hluk,abych předešel setkání. děkuji

Odpověď

Dobrý den,

divoké prase patří ke zvířatům, která jsou aktivní především v noci, a tak podobné setkání po setmění je dokonce pravděpodobnější než v průběhu dne. V běžných podmínkách mají divočáci z lidí strach a sami se snaží podobným konfrontacím vyhýbat. Bohužel se současně občas stává, že lidé nepromyšleným způsobem prasata přikrmují, a tak divočáci ztrácí přirozené zábrany a dokážou řadit i velmi blízko lidských obydlí.

Divoké prase samo od sebe na lidi neútočí – výjimkou jsou bachyně s mláďaty a případy, kdy člověk prase k útoku sám vyprovokuje (například tím, že se k němu zbytečně přiblíží nebo je fyzicky napadne). V případě nenadálého setkání je nejdůležitější se rychle zorientovat a uvědomit si, koho jsme vlastně potkali: zda bachyni se selaty, osamělého dospělého jedince, smečku nebo starého samce. Nejnebezpečnější je bachyně, která přítomnost člověka nebo dravého zvířete vnímá jako přímé ohrožení jejich mláďat, a tak dokáže bleskurychle zaútočit. V takových případech se doporučuje rychlý a klidný ústup nebo vyšplhání na strom. Je třeba mít na paměti, že divočáci dokážou velmi rychle běhat. Bachyně mají navíc ještě jednu pozoruhodnou a velmi nebezpečnou vlastnost: když útočí, vy se jim vyhnete a ony vás předběhnou, dokážou se na místě otočit a zaútočit zezadu, své útoky opakují. Velmi nebezpečný je také starý osamělý divočák, ten se ale nedokáže otočit a neútočí zezadu. Většinou se spokojí s prvním útokem, zahnáním vetřelce a pak klidně a spokojeně odkluše do houští. Zahlednete-li divoké prase s větší vzdálenosti, doporučuje se klidný ústup, můžete ale také znehybnět a počkat, až se prase vzdálí. V žádném z případů se nedoporučuje pokoušet se o fyzickou konfrontaci (například házet po praseti těžké předměty): vzhledem k mohutné tělesné konstituci divočáka člověk není s to v podobném souboji zvítězit a naopak může tímto zvíře rozzuřit, a tím je vybídnout k útoku.

Divoká prasata mají strach z hluku, a zpravidla také z umělého světla. Proto dělání hluku a zapnutá baterka jsou jedněmi ze způsobů, jejichž prostřednictvím můžeme pravděpodobnost nechtěného setkání snížit.

Použité zdroje

http://www.mezistromy.cz/[…]/potkam-divokou-zver

http://www.ekologia.pl/[…]/dzik-bliskie-spotkanie,11439.html