Dětská křížová výprava

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je z historického hlediska vykládána tzv. dětská křížová výprava. Existují důkazy, že v této výpravě skutečně bojovaly děti, nebo je tato možnost odborníky spíše zpochybňována? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
volně na internetu je více odkazů k Vámi hledané události:

Na stránkách Wikipedie http://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99%C3%AD%C5%BEov%C3%A9_v%C3%BDpravy  je uvedeno i toto:
" .... Středověké prameny popisující křížovou výpravu dětí jsou však v současné době zpochybňovány a celý popis dětské křížové výpravy je považován za omyl vzniklý třicet let po popisovaných událostech.[56] "

Pod číslem [56] se skrývá odkaz na tento článek:
KOLÁČEK, Luboš. Křížové výpravy. History revue, duben 2008, čís. 7, s. 54. ISSN 1803-0440.
Záznam tohoto periodika v online katalogu - bázi NKC naleznete na http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001808773&local_base=NKC
NK ČR poskytuje reprografické služby na objednávku, více informací na https://www.nkp.cz/sluzby/repro-obj.

Dále je na stránce Wikipedie uvedena rozsáhlá literatura k tématu křížových výprav.

V knize
Bauer, Jan a Volný, Zdeněk, ed. Toulky minulostí světa. Pátý díl, [Byzantská říše, křížové výpravy, počátky Evropy a evropský středověk]. 1. vyd. Praha: Via Facti, 2003. 222 s. ISBN 80-239-1138-4.
je na stranách 126-127 popisována křížová výprava z roku 1212 - dětská křížová výprava (popis je částečně obdobný popisu dále - ze stránek ČT).

Informace o události jsou i v rámci pořadu Dějiny (udatného) českého národa. Zde je uvedeno:
... " Ve Francii se objevil malý pasáček jménem Štěpán, který hlásal, že je povolán vést malé křižáky a osvobodit Kristův hrob. Je prý Bohem vyvolen a samo moře se před nimi cestou rozestoupí. Vzbudil obrovské nadšení a přidávaly se k němu houfy chlapců i dívek. V Německu se podobně projevil chlapec jménem Mikuláš. Za Štěpánem a Mikulášem se vydaly desetitisíce dětí, i když jim to rodiče zakazovali. Jenomže cesta na jih byla strastiplná a mnoho dětí zemřelo hladem a nemocemi, ještě než dorazily k moři. V přístavech se objevili kupci, kteří nabídli své lodě k přepravě malých křižáků. Ve skutečnosti to ale byli otrokáři, kteří přivezli svým zákazníkům velmi žádané zboží. Mnoho dětí se cestou přes moře utopilo. Ti nešťastníci, kteří přežili, skončili v Egyptě nebo Africe jako otroci, dívky pak většinou padly do rukou kuplířek..."

Další literaturu k tématu naleznete ve zdrojích NK ČR, bázi NKC a ANL http://aleph.nkp.cz/F/ :
Bridge, Antony. Křížové výpravy. 1. vyd. Praha: Academia, 1995. 228 s., [8] s. barev. obr. příl. ISBN 80-200-0512-9.
Kapitola 18: Dítka Páně: s. 179-182

Další literatura k tématu křížových výprav (zde může bát i o výpravě z roku 1212 z báze NKC:
Housley, Norman. Fighting for the cross: crusading to the Holy Land. New Haven: Yale University Press, C2008. xvi, 357 s., [16] s. obr. příl. ISBN 978-0-300-11888-9.
Křížové výpravy očima arabských kronikářů. Vyd. 1. Praha: Argo, 2010. 336 s. Memoria medii aevi; sv. 11. ISBN 978-80-257-0333-5.
Partner, Peter. Bůh válek: svaté války mezi křesťanstvím a islámem. 1. vyd. v českém jazyce. Praha: BB art, 2003. 380 s., [16] s. obr. příl. ISBN 80-7341-028-1.