Definice slova "porucha"

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych zjistit přesnou definici slova porucha, ovšem obecnou, nikoli technickou nebo psychickou poruchu. Děkuji mnohokrát.

Odpověď

Dobrý den,

v obecném slova smyslu znamená slovo porucha  škodlivé porušení normálního chodu.
Užívá se i v následujících  významech  :  poškození, porušení, defekt, závada.
Příklady :  technicky = přerušení chodu  technického zařízení vzniklé poškozením stroje, meteorologicky =  náhlá změna v počasí - atmosférická, frontální porucha, v medicíně = chorobný stav, onemocnění, poranění,  geologicky = tektonická porucha - změna polohy zemských desek, apod.

Zdroj : Příruční slovník jazyka českého, Praha : Školní nakladatelství, 1941-3
              Slovník spisovného jazyka českého, Praha Academia, 1989