datové úložiště, repozitář

Text dotazu

Chtěla bych se zeptat, jaké jsou možnosti využití datových skladů v knihovnách.

Odpověď

Dobrý den,

předpokládáme, že máte na mysli tzv. datové úložiště, tedy prostor k archivaci dat v digitální/elektronické podobě.
Velmi často se používá také termín repozitář, který plní funkci úložiště, které je odborně spravováno, zálohováno a zpřístupněno dle platných technických standardů vyhledávačům i webových prohlížečům. Platí, že dokumenty jsou udržovány ve formátech, které jsou ve chvíli získání a vyžádání dokumentu uživatelem použitelné, a že technologický vývoj je respektován i za cenu nutné konverze do kvalitnějšího nebo aktuálnějšího datového formátu zaručujícího plnou využitelnost a dostupnost - definice byla převzata z článku
Novák, Petr. Institucionální repozitáře - z červnové přednášky Briana Rosenbluma v STK. Ikaros [online]. 2006, roč. 10, č. 7 [cit. 2006-12-04].
Dostupný na World Wide Web: <http://www.ikaros.cz/node/3530>.
URN-NBN:cz-ik3530. ISSN 1212-5075.

Z výše uvedeného vyplývá, že knihovny po/využívají úložiště podle svých funkcí, rozdílné použití bude asi v národních knihovnách, jiné ve veřejných.
Na konferenci Archívy, knihovny, muzea v digitálním světě 2005 http://skip.nkp.cz/akcArch05.htm byla prezentována PhDr. Bohdanou Stoklasovou "Koncepce trvalého uchovávání knihovních sbírek tradičních a elektronických dokumentů v knihovnách ČR: současný stav a perspektivy", kde také zazněla informace o tom, že v roce 2006 by mělo dojít k zakoupení a zprovoznění centrálního datové úložiště pro celou Národní digitální knihovnu. Na výše uvedené adrese je k dispozici prezentace příspěvku.

Prohlédli jsme záznamy báze KKL (báze odborné knihovnické literatury), ovšem bez úspěchu. Obecné články o datových úložištích lze vyhledat v bázi ANL, báze je dostupná na našich www stránkách http://sigma.nkp.cz/F