DAMUS

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na bližší informace o db DAMUS. V rámci odborného
předmětu jsme byli na exkurzi v Knihovně Moravské galerie v Brně a paní, co
nám podávala výklad, se o tom zmínila, ale příliš se tím nezaobírala.
Potřebovala bych vědět, k čemu přesně tento systém slouží.
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

na zkratku "DAMUS" jsme bohužel při vyhledávání (např. v katalogu Knihovny knihovnické literatury NK ČR - http://aleph.nkp.cz/cze/kkl , v oborové bráně ART - http://art.jib.cz a dalších zdrojích) nenarazili, nepomohl ani internet.

V katalogu databází firmy Albertina icome, jednoho z nejvýznamnějších distributorů elektronických informačních zdrojů v ČR, jsme objevili zdroj na CD-ROM, který by možná mohl být tím, který hledáte. Jedná se o adresář s názvem "International Directory of Arts & Museums of the World", který obsahuje kontaktní údaje muzeí, galerií, univerzit, uměleckých sdružení a spolků a dalších institucí v celosvětovém záběru. Producentem databáze je vydavatelství De Gruyter.

Adresář na CD-ROM z let 2002/2003 a 2003/2004 má ve fondu také Národní knihovna, na požádání u služby si registrovaní uživatelé NK ČR mohou disky prohlédnout ve studovně Referenčního centra NK ČR.

Níže uvádíme záznam zdroje z elektronického katalogu NK ČR(http://aleph.nkp.cz/cze/nkc):

International directory of arts & museums of the world [elektronický zdroj]. -- München : Saur, [1999]-. -- CD-ROM : barev. ; 12 cm + 1 uživatelská příručka. ISBN 3-598-40745-9 Požadavky na systém: IBM kompatibilní PC 80/486 procesor a vyšší; 8MB RAM; 4MB volného místa na disku; Windows 3.1x/9x/NTa vyšší; mechanika CD-ROM; myš 2x ročně Popsáno podle: Ed. 6 2002/2003; název z disku -- Licence ukončena

Resumé: Adresy důležitých kontaktních míst ze světa umění a obchodu s uměleckými předměty, dále adresy muzeí (téměř 126 tisíc položek) včetně informací o jejich orientaci a specializaci

* umění * muzea * adresáře * CD-ROM

Jedna z kolegyň si ještě vzpomněla na systém Demus (Dokumentace a Evidence MUzejních Sbírek) sloužící pro dokumentaci a evidenci sbírek v muzeích a galeriích. Bližší informace k systému naleznete na adrese http://emuzeum.cz/metodicka-centra/edicni-cinnost/metodicke-a-odborne-texty/software/demus-dokumentace-a-evidence-muzejnich-sbirek.

Doporučovali bychom ale kontaktovat také kolegy z Knihovny Moravské galerie v Brně (https://www.mzk.cz/pro-knihovny/region/kontakty), kteří Vám zřejmě k hledané databázi mohou poskytnout nejpřesnější informace.