"A je to v čudu". Co je čudo a kde se nachází.

Text dotazu

Často jsem slyšela větu :" A je to v čudu/Čudu.. Zajímalo by mě 1)zda takové místo opravdu existuje a pokud ano, kde a 2)význam či původ této věty
děkuji moc

Odpověď

Dobrý den,

prošli jsme několik základních publikací zaměřených na rčení a pořekadla, slovníky spisovné i hovorové češtiny a výsledek je - mírně řečeno - mnohovrstevný.

Spojení být v čudu vysvětluje:
Slovník české frazeologie a idiomatiky / František Čermák, Hronek ... [aj.]. Praha : Academia, 1994. 2 sv.
Význam spojení je zřejmý - něco je ztraceno, promeškáno ap.
Ve svazku 2., s. 184, pod heslem být v tahu: čudu je tvarem slova čoudu, tj. být v čoudu, čoud tu znamená kouř. Podobného původu je být v tahu; být v prachu odkazuje zřejmě k biblickému v prach se obrátíš.
Slovník české frazeologie a idiomatiky / František Čermák, Hronek ... [aj.]. Praha : Leda, 2009. 4 sv.
Ve svazku 4., s. 184, pod heslem je (to) v čudu: Člověk zklamaně, vůči druhému o vyhlédnutém a žádaném cíly snahy, plánované akce popřípadě důležitém předmětu, po vynoření se překážky, zásahu, po krádeži třetího....ve významu je to bohužel zmařené, je to ztracené-pryč,  (a je potřeba se bez toho obejít). Synonymum: je to zmařené, je to ztracené, je to v hajzlu/tahu.

Co se týká zeměpisného umístění snad nejblíže je Čudské jezero na hranici Estonska a Ruska a snad i Čudov což je mužský klášter v Moskvě. Zde lze také nalézt vysvětlení pojmu "Čudové". Jedná se o ruský původní výraz pro cizince, kmeny přicházející z uralsko-altajské oblasti.
(podrobně uvádí Ottův slovník naučný, sv. 6, str. 820-821)

Problematikou "čuda" se zabývá i několik webových stránek více či méně fundovaných a vtipných např.:
http://andulla.cz/Zajimavosti/PenizeVCudu.htm
http://www.e-kniha.com/proc-se-rika-je-to-v-cudu.html
V delším pojednání se zde uvádí, že se jedná o "kauzu" českomoravského úvěrového družstva ČUD z Horních Počernic, které stálo u prvopočátků finančního leasingu automobilů v Československu. Bohužel stálo ale i u zrodu toho, co dnes známe pod pojmem tunelování, což je nekalá činnost, na jejímž konci je zjištění, že vaše peníze jsou prostě - v čudu! (nebo v ČUDu?)

Dále je možné vyvozovat závěry i z toho, že existuje slovenské slovo čudo, které má i variantu čud a které znamená kouzlo.

Knihu "Jaké je to asi v Čudu" s ilustracemi Vlasty Baránkové (a také text k písničce stejného názvu, na hudbu Jaroslava Uhlíře) napsal Zdeněk Svěrák. I když v anotaci této půvabné dětské vtipné knihy se lze dočíst, že "kde je Čudo... se nedozvíme".

Za Krajskou knihovnu v Pardubicích
Dana Bošková

Použitá literatura:
Ottův slovník naučný : llustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. 6., Čechy - Danseur Praha : J. Otto, 1893.

Pokorný, Jindřich, 1927-2014 Zakopaný pes : aneb o tom, jak, proč a kde vznikla některá slova, jména, rčení, úsloví, pořekadla a přísloví / Jindřich Pokorný ; [ilustroval Václav Kabát] Praha : Albatros, 1976.

Zaorálek, Jaroslav, 1896-1947 Lidová rčení / zpracoval Jaroslav Zaorálek V Praze : Fr. Borový, 1947. ISBN: (Váz.)

Spalová, Olga, 1914-1987 Co to je, když se řekne... / Olga Spalová Praha : Svoboda, 1968.

Slovník české frazeologie a idiomatiky. 4, Výrazy větné / hlavní redakce František Čermák ; autorský kolektiv František Čermák ... [et al.] Praha : Leda, 2009. ISBN: 978-80-7335-215-8

Slovník české frazeologie a idiomatiky. Výrazy slovesné R-Ž / [vedoucí kolektivu František Čermák, Jiří Hronek] Praha : Academia, 1994. ISBN: 80-200-0428-9 (2. díl)

Příruční slovník jazyka českého. 1. díl, A-J Praha : Státní nakladatelství : Česká akademie věd, 1935-1937.