Co je zelchovna

Text dotazu

Prosím o informace o původu slova zelchovna, používali jej moji prarodiče pro udírnu na uzení masa, domnívám se že jde o slovo německého původu.

Odpověď

Dobrý den, vaše domněnka je správná, slovo pochází z RAKOUSKÉ němčiny a znamená udírnu. (Německý výraz pro udírnu je jinak Räucherkammer).

selchen = udit (rakouský úzus)

Selchfleisch = uzené maso (rakouský úzus)

Selchkammer = udírna (rakouský úzus)

Pramen: Německo-český a česko-německý slovník. Olomouc: FIN Publishing, 1996. ISBN: 80-86002-04-7.1407 s.

Použití na českém území potvrzuje tento odkaz na místní slovník hanáckého nářečí:

Šomvalská hanáčtina:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:q_o_DS_Kj24J:www.sumvald.cz/obecni-urad/dokumenty-ke-stazeni/finish/5-rok-2006/54-sumvaldske-noviny-listopad-2006+&cd=4&hl=cs&ct=clnk&gl=cz