cizí slovo kar

Text dotazu

Dobrý den, prosím o radu, jaké je správné slovo pro smuteční vzpomínkovou slavnost (setkání) po pohřbu? Spojení slov smuteční a slavnost mi prostě nejdou k sobě, slyšela jsem, že se někdy říká \"kar\"?

Odpověď

Dobry den, nazev smutecni slavnost se pouziva hojne. Je to chapano opravdu jako vzpominkova slavnost, setkani pozustalych po pohrbu, vzpominani v dobrem na zesnuleho, historky z jeho zivota... Lekari uvadeji, ze takove setkani pomaha pozustalym po psychicke strance, nebot nejsou v tu chvili na nahlou ztratu blizkeho sami, je to urcite uvolneni, predel od umrti, zajistovani pohrbu, place, stresu, obradu, kondolenci apod. k nakroceni do budoucnosti, vyrovnavani se s zivotem bez blizke osoby.
Puvod slova kar jsem primo nenasla.
Slovnik spisovneho jazyka ceskeho. D.2. H-L. - Praha: Academia, 1989 uvadi heslo kar, -u m. (sloven. < (puvodem z) nem.) pohrebni hostina, kvas pouziva se ridce (napr. v dile Nemcove, Heyduka)
Neoverene vysvetleni puvodu slova kar by mohlo byt z latinskeho slova careo - byt bez neceho, byt prost neceho, nemit, zmizet obcanum z oci, carere morte nepodlehat smrti, stat se (byt) nesmrtelnym (Latinsko cesky slovnik. - Praha: Statni pedagogicke nakladatelstvi, 1996.) Pokud byste potrebovala jeste presnejsi vysvetleni, doporucuji obratit se na Ustav pro jazyk cesky AV CR www.ujc.cas.cz .