Cizí povolená jména v ČR

Dobrý den, zajímalo by mne jaká nebo popř. kde se dají najít cizí jména jenž lze použít i v České Republice? Děkuji

Dobry den,

predpokladam, ze mate na mysli krestni jmena ciziho puvodu, ktera se bezne nepouzivaji v CR (nejsou mezi jmeny v ceskych kalendarich). V dnesni dobe je pouzivani krestnich jmen velice benevolentni, informaci ziskate na kterekoli matrice. V zasade se vas potomek muze jmenovat jakkoli, podminkou ale je, aby se dotycne jmeno ve svete jako jmeno oficialne uzivalo. Povolena krestni jmena najdete v seznamu, ten je k nahlednuti na kazde matrice. Pokud byste tam nenasli jmeno, kterym byste chteli pojmenovat vy, mate moznost pozadat o povoleni. Znalecky posudek o moznosti uzivat zatim nepovolene krestni jmeno vydava PhDr. Miloslava Knappova, CSc. - soudni znalkyne v odvetvi jazykovedy, jmenovana Ministerstvem spravedlnosti CR. Do zadosti je treba napsat, kdo bude nositelem jmena (novorozene, dospely, chlapec, devce), k jakemu prijmeni, pripadne dalsimu krestnimu jmenu bude jmeno uzivano, dale pramen, kde jste jmeno nasli + pripadne kopie prislusnych dokumentu. Myslim si, ze nejjednodussi by bylo, kdybyste zavolala na matriku ve vasem bydlisti a ziskala tak podrobnejsi informace. Zapis jmen do matriky se ridi zakonem 301/2000 Sb. Zakon o matrikach, jmenu a prijmeni.

politicke-vedy-politologie-politika-verejna-sprava-vojenstvi

15.01.2008 14:14

Kateřina Novotná píše:
Pátek 31.12.2021 12:47
Dobrý den,ráda bych se zeptala jestli je povolené v ČR jméno Deniel,děkuji moc za zjištění.
Pondělí 03.01.2022 13:34

podle matričního zákona lze do matriky zapsat základní, spisovné podoby pravopisně doložených, existujících jmen. To platí i pro jména, která jsou v jiném než českém jazyce. Mohou to být jednak cizí obdoby českého jména anebo cizí jména, které nemají svou českou variantu, v každém případě musí ale mít jazykově ověřenou základní podobu a v původním jazyce musí patřit mezi spisovně kodifikovaná jména.

Podle rejstříku základních podob českých a cizojazyčných jmen, vydaného v roce 2017, se podoba jména Deniel nachází mezi pravopisně doloženými jmény a není třeba jeho další jazykové ověřování, takže byste neměli mít problém se zapsáním jména do matriky.
(Zdroj: KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat?. Praha: Academia, 2017.)