Cizí povolená jména v ČR

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mne jaká nebo popř. kde se dají najít cizí jména jenž lze použít i v České Republice? Děkuji

Odpověď

Dobry den,

predpokladam, ze mate na mysli krestni jmena ciziho puvodu, ktera se bezne nepouzivaji v CR (nejsou mezi jmeny v ceskych kalendarich). V dnesni dobe je pouzivani krestnich jmen velice benevolentni, informaci ziskate na kterekoli matrice. V zasade se vas potomek muze jmenovat jakkoli, podminkou ale je, aby se dotycne jmeno ve svete jako jmeno oficialne uzivalo. Povolena krestni jmena najdete v seznamu, ten je k nahlednuti na kazde matrice. Pokud byste tam nenasli jmeno, kterym byste chteli pojmenovat vy, mate moznost pozadat o povoleni. Znalecky posudek o moznosti uzivat zatim nepovolene krestni jmeno vydava PhDr. Miloslava Knappova, CSc. - soudni znalkyne v odvetvi jazykovedy, jmenovana Ministerstvem spravedlnosti CR. Do zadosti je treba napsat, kdo bude nositelem jmena (novorozene, dospely, chlapec, devce), k jakemu prijmeni, pripadne dalsimu krestnimu jmenu bude jmeno uzivano, dale pramen, kde jste jmeno nasli + pripadne kopie prislusnych dokumentu. Myslim si, ze nejjednodussi by bylo, kdybyste zavolala na matriku ve vasem bydlisti a ziskala tak podrobnejsi informace. Zapis jmen do matriky se ridi zakonem 301/2000 Sb. Zakon o matrikach, jmenu a prijmeni.