Citáty

Text dotazu

Dobrý den, hledám umístění následujících citátů, které bychom chtěli použít pro reklamní spoty. Potřebovala bych vědět, ve které knize se objevily, abychom mohli sjednat vyrovnání majetkoprávních vztahů, ale bohužel se mi již od ráda nedaří jejich výskyt nalézt. Myslíte že bystemi mohli pomoci?
Citáty jsou tyto:
Give a girl the right shoes, and she can conquer the world. Marilyn Monroe
Everything you see I owe to spaghetti. Sophia Loren
If you obey all the rules you miss all the fun. Katharine Hepburn Glamour is what I sell, it's my stock in trade. Marlene Dietrich
Paris is always a good idea. Audrey Hepburn.
Big girls need big diamonds. Elizabeth Taylor
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,
nejsme si jisti, že v případě citátů se vyřeší autorská práva prostřednictvím knih. Domníváme se, že "práva" k citátům má osoba, jež je vyslovila a nikoli autor knihy, kde se citát, jako jeden z jeho mnoha výskytů, uvádí. To by snad mohlo platit v případě, že se v této knize (případně článku) onen citát vyskytl úplně poprvé - v tom případě by autorská práva držela osoba, která ho vyslovila + pravděpodobně autor knihy/spoluautor článku/rozhovoru.

Citáty obecně mohou být zmíněny v mnoha knihách (např. knihy výroků slavných osobností, biografické publikace), stejně jako citát může doprovázet novinový článek o dané osobě či rozhovor s ní. To ovšem neznamená, že autor dokumentu na něj vlastní autorská práva  - citáty naleznete v mnoha dokumentech a to by znamenalo, že na jeden citát má autorská práva více autorů.

V tomto případě Vám tedy bohužel nepomůžeme, neboť dohledat zdrojový dokument, kde se citát poprvé objevil, je takřka nemožné. Navíc osobnost mohla svůj slavný výrok pronést kdykoli - během rozhovoru, na tiskové konferenci, při slavnostní příležitosti (např. předávání cen), apod.

Podařilo se nám najít pravděpodobný původ jediného citátu, a to od Audrey Hepburn. Její výrok "Paris is always a good idea" se měl objevit ve filmu Sabrina (http://www.csfd.cz/film/9791-sabrina/). Reference na větu ve filmu naleznete např. http://www.imdb.com/title/tt0114319/quotes (novější zpracování) či http://www.thegoldendiamonds.com/2011/09/paris-is-always-good-idea.html.

Další citáty jsme nalezli pouze na různých webových stránkách citátů, osobních blogů, apod., nikoli zmínku, kde se onen citát poprvé objevil.
Bohužel nejsme experti v této oblasti autorského práva, proto Vám doporučujeme obrátit se na agenturu Dilia (http://www.dilia.cz/), která Vám spíše odpoví, jak se v případě využití citátů osobností zachovat v souladu s autorským právem, příp. jak dále postupovat při řešení autorských práv k nim.